Trwa ładowanie...

Dzień Nauczyciela wolny od lekcji, ale nie od szkoły

Dzień Nauczyciela to tak naprawdę Dzień Edukacji Narodowej. Mimo, że w szkołach nie ma lekcji, to nauczyciele i uczniowie przychodzą do szkoły. W tym dniu odbywają się apele, wycieczki i uroczystości, podczas których nauczyciele otrzymują nagrody i pochwały.

Dzień Nauczyciela wolny od lekcji, ale nie od szkołyŹródło: Agencja Gazeta
d47q4xq
d47q4xq

14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale nie oznacza to, że nauczyciele i uczniowie nie idą do szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to często dobry termin na dzień patrona szkoły, albo wycieczki szkolne. W wielu szkołach z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywają się akademie i wręczanie kwiatów nauczycielom. W Dniu Nauczyciela może też nie być żadnych zajęć, ale szkoła musi zapewnić opiekę dzieciom.

Dzień Nauczyciela dotyczy też wychowawców pracujących w przedszkolach. Ale na tym etapie edukacji nie organizuje się żadnych apeli i uroczystości, a rodzice normalnie przyprowadzają swoje dzieci do przedszkola. Wśród rodziców panuje podział na tych, którzy wręczają bombonierki albo kwiaty oraz na tych, którzy tego nie robią. Dzień Edukacji Narodowej to przede wszystkim święto obchodzone w szkołach, bo w tym dniu nie ma lekcji.

Dzień Nauczyciela to dobry moment na uhonorowanie najlepszych nauczycieli. W tym roku, w czwartek, 13 października w Zamku Królewskim w Warszawie zostanie ogłoszony Nauczyciel Roku. Konkurs organizuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a kandydatów do nagrody nominują uczniowie, rodzice i inni nauczyciele.

Dzień Nauczyciela to potoczna nazwa tego święta

Po raz pierwszy Dzień Edukacji Narodowej obchodzono w 1982 roku dla upamiętnienia powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze na świecie ministerstwo, które zajmowało się sprawami oświaty. Dlaczego prawie wszyscy mówią o Dniu Nauczyciela? Przed 1982 rokiem właśnie wtedy obchodzono Dzień Nauczyciela. Najpierw jako zwyczaj, a później oficjalnie jako święto nauczycieli.

d47q4xq

Dzień Nauczyciela obchodzi prawie 680 tysięcy osób

W Polsce jest prawie 680 tysięcy nauczycieli. Ponad 82 proc. wszystkich nauczycieli to kobiety. Ale są też takie przedmioty, w których nauczyciel-mężczyzna nie jest rzadkością. Co drugi nauczyciel wychowania fizycznego to mężczyzna, a co trzeci uczy historii lub fizyki.

Średnia wieku to ponad 43 lata i z każdym rokiem nauczyciele są coraz starsi. MEN podaje, że najstarszy nauczyciel ma 87 lat! Co drugi nauczyciel osiągnął już najwyższy stopnień awansu, czyli nauczyciela kontraktowego. Najmniej jest nauczycieli rozpoczynających pracę, bo tylko 45 tysięcy.

d47q4xq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47q4xq
Więcej tematów