Trwa ładowanie...
dzień kobiet
06-03-2020 10:31

Dzień Kobiet 2020. Co to za święto? Dlaczego obchodzimy je 8 marca?

Dzień Kobiet od wielu lat obchodzony jest 8 marca. Ale tak właściwie, dlaczego świętujemy akurat wtedy? Co kryje się za historią tego święta w Polsce i na świecie?

Dzień Kobiet 2020. Co to za święto? Dlaczego obchodzimy je 8 marca?Źródło: iStock.com
d2jtv05
d2jtv05

Dzień Kobiet pamiątką tragicznych wydarzeń

Żeby poznać genezę współczesnego Dnia Kobiet, nie trzeba cofać się daleko w przeszłość. 8 marca 1908 roku na ulice Nowego Jorku wyszły kobiety, które domagały się zdecydowanych zmian. Pracownice domagały się poprawy warunków pracy, podwyżek, a także przyznania praw wyborczych.

Ich przemarsz miał tragiczny koniec. Podczas protestu wybuchł pożar. W ogniu zginęło 126 kobiet.
W pierwszą rocznicę tych tragicznych wydarzeń kobiety zebrały się, aby obchodzić pierwszą rocznicę pożaru i oddać cześć zmarłym protestującym. Uznaje się, że właśnie świętowanie rocznicy tragicznego pożaru jest pierwszym w historii przypadkiem obchodzenia Dnia Kobiet. I to właśnie od daty protestu wywodzi się data współczesnego, radosnego święta.

Dzień Kobiet wypaczony w czasach PRL

Zupełnie innego znaczenia nabrał Dzień Kobiet w czasach PRL. To właśnie po II wojnie światowej święto to zaczęło być obchodzone na większą skalę w Polsce. Jednak rocznicę walki o wolność i równość kobiet zmieniono w coś zupełnie innego.

8 marca w PRL był idealnym dniem do manipulacji dla aparatu państwowego. Tego dnia promowano pracę kobiet oraz podkreślano jej znaczenie w hierarchii społecznej. Z okazji Dnia Kobiet panie obdarowywano "ekskluzywnymi" podarkami. Oprócz goździków i tulipanów były to rajstopy, kawa, czekolada i inne przedmioty, których zdobycie na co dzień stanowiło nie lada wyzwanie.

d2jtv05

Kwiaty na Dzień Kobiet obowiązkowym elementem

Sposób obchodzenia Dnia Kobiet rodem z PRL w nieco zmienionej postaci przetrwał do dziś. Panie nadal otrzymują drobne upominki. Popularne są kwiaty, szczególnie goździki i tulipany. Panie nie dostają już raczej rajstop. Ich miejsce zastąpiły inne, drobne niespodzianki.

Dzień Kobiet stał się również mocno komercyjnym świętem. Sklepy prześcigają się w doborze oferty i promocji. Wszystko, żeby przyciągnąć jak największą liczbę klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Prognoza wyborcza. Świetne wieści dla Andrzeja Dudy

d2jtv05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jtv05
Więcej tematów