Dzień Języka Ojczystego - w Polsce na Kaszubach
W Gdańsku odbyły się polskie obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wybierając na miejsce uroczystości stolicę Pomorza polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej chciało uhonorować Kaszubów i ich język.
21.02.2008 | aktual.: 22.02.2008 06:15
Kaszubski jest jak dotąd jedynym językiem w Polsce uznanym - w myśl prawa europejskiego - za regionalny.
W sumie w Europie mamy 60 takich języków - powiedziała w czasie uroczystości Róża Thun, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, które obok Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego było organizatorem uroczystości.
Oprócz przedstawicieli organizatorów i lokalnych samorządów, na obchodach MDJO pojawili się mieszkańcy różnych rejonów Kaszub. Niektórzy specjalnie na tą okazję przebrali się w tradycyjne, ludowe stroje.
Goście mogli posłuchać kaszubskich pieśni - zarówno tych ludowych, jak i współczesnych, a także wystąpienia jednego ze znawców historii języka kaszubskiego - prof. Edwarda Brezy.
Pierwsze księgi, w których spotykamy język kaszubski, pochodzą z XVI wieku - powiedział prof. Breza. - Sam język musiał jednak oczywiście powstać wcześniej, zanim ktokolwiek napisał w nim pierwsze słowa - dodał.
Kaszubski liczy sobie 34 litery, w tym sześć nie występujących w języku polskim. Kaszubi mają choćby dwie "dodatkowe" litery "o", z których każdą wymawia się i zapisuje inaczej.
Ocenia się, że językiem kaszubskim na co dzień posługuje się około 50 tysięcy mieszkańców Pomorza. Ponad 6 tysięcy dzieci uczy się go w szkołach. Od trzech lat, m.in. dzięki uznaniu kaszubskiego za europejski język regionalny, można go zdawać na maturze. W tym języku odprawiane są także msze święte. W wielu pomorskich miejscowości spotkać można szyldy sklepów czy tablice z nazwami ulic zapisane w dwóch językach: polskim i kaszubskim.