Dzień Flagi RP. Co to za święto?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto państwowe, obchodzone rokrocznie 2 maja. To stosunkowo nowa uroczystość, która została ustanowiona przez Sejm w 2004 roku. Co upamiętnia?

2 maja to Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą
2 maja to Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą
Źródło zdjęć: © Pixabay

Chociaż Dzień Flagi RP jest ważnym świętem państwowym, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. To jedna z najmłodszych uroczystości ustanowionych przez Sejm - w tym dniu pielęgnowany jest szacunek do flagi i polskich symboli narodowych.

Dzień Flagi. Historia polskich barw

Zgodnie z treścią Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, "flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie". Barwami narodowymi są natomiast kolory biały oraz czerwony, ułożone w dwóch poziomach, składających się z dwóch równoległych pasów o tej samej szerokości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie barwy narodowe, znajdujące się na fladze RP historycznie wywodzą się z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów i barw chorągwi polskiej, czyli białego orła na czerwonym tle. Biel oraz czerwień za barwy narodowe zostały uznane po raz pierwszy 3 maja 1792 roku, a prawnie uznane za polskie barwy - w 1831 roku.

W Dniu Flagi RP szczególną uwagę zwraca się na historię barw narodowych a także propaguje tradycje patriotyczne.

2 maja to nie tylko Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

W drugim dniu majówki, 2 maja obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto to ustanowiono na mocy ustawy z 20 marca 2002 roku, jako nawiązanie do obchodzonego przed wojną Dnia Imigranta. W tym dniu wspominany jest wkład Polonii w odzyskanie niepodległości. To również okazja do umocnienia poczucia jedności oraz propagowania świadomości narodowej i polskości za granicą.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)