Dzień Europejskiego Protestu przeciw GMO
18 czerwca jest obchodzony Dzień Europejskiego Protestu przeciw GMO, czyli genetycznie modyfikowanym organizmom. Są to rośliny, zwierzęta i drobnoustroje, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej, w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych.
18.06.2014 | aktual.: 18.06.2014 06:15
Opinie na temat bezpieczeństwa stosowania GMO są podzielone. Zwolennicy wskazują na to, że dzięki nim plony są wyższe, a co za tym idzie - również zyski. Zdaniem przeciwników, genetycznie modyfikowane organizmy są szkodliwe dla środowiska i dla ludzi.
Pierwsze komercyjne GMO zaczęto sprzedawać w Stanach Zjednoczonych w latach 90. - w pomidorach Flavr Savr zmniejszono aktywność genu odpowiadającego za proces dojrzewania i mięknięcia warzywa. Tak zmodyfikowany pomidor lepiej znosił transport i dłużej zachowywał świeżość.
Tradycyjnie 18 czerwca na całym świecie odbywają się manifestacje i spotkania, których celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania się organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz informowanie społeczeństwa o zagrożeniach związanych z GMO.
Powierzchnia upraw roślin genetycznie modyfikowanych na świecie rośnie w tempie od 3. do -15. procent rocznie, w 1997 roku wynosiła niespełna 20 milionów hektarów, a w ubiegłym roku ponad 175 milionów hektarów. Up