Dzień Babci wymyślono w Poznaniu!
Wikipedia: Święto to pojawiło się w polskich kalendarzach ponad trzydzieści lat temu, trudno jednak określić dokładną datę i przyczynę jego powstania. My wiemy – Dzień Babci jest o 15 lat starszy i tak na dobre powstał właściwie w Poznaniu.
Pomysł uhonorowania babć rzucił tygodnik „Kobieta i życie”. Szybko w 1964 podchwycił go „Express Poznański” i spopularyzował w 1965. Byłem wtedy kierownikiem działu kultury i uczestnikiem tego wydarzenia.
W styczniu 1965 występowała gościnnie na scenie poznańskiego Domu Kultury MO przy ul. Grunwaldzkiej wspaniała artystka, ostatnia z legendarnego rodu Trapszów – Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Zastanawialiśmy się w redakcji „Expressu Poznańskiego” jak ją uczcić?
Grała w sztuce Casony „Drzewa umierają stojąc” rolę Babci. Zamówiliśmy więc w cukierni „Merkurego” wielki tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie wręczyłem jej kwiaty i ten tort, wmawiając, że my w Poznaniu obchodzimy 21 stycznia Dzień Babci. Oczywiście, nazajutrz ukazał się duży artykuł o tym wydarzeniu...
Kierownictwa popołudniowych dzienników spotykały się na początku każdego roku w Warszawie i każda redakcja przedstawiała ostatnio podjęte inicjatywy. Wówczas właśnie – oprócz konkursów na nowelkę: „Expressu”, kiermaszów podczas majowych Dni Oświaty Książki i Prasy, powiedziałem o Dniu Babci.
Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił ten pomysł i w roku następnym 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce. Do dziś wielu przypisuje autorstwo święta centralnej gazecie, tymczasem „Express Poznański” był pierwszy. Na prośbę naszej redakcji cukiernia „Merkurego” co roku piekła coraz popularniejsze torciki, dedykowane babciom. Aby popularyzować ten dzień, na początku w kartonach dokładaliśmy losy loterii z dodatkowymi nagrodami – niespodziankami.
Oficjalne wydanie internetowe www.polskatimes.pl/GlosWielkopolski