Trwa ładowanie...
medycyna

Dziecko urodziło się z sercem poza klatką piersiową. Lekarze dokonali cudu

Wbrew wszelkim przeciwnościom losu, lekarze Glenfield Hospital w Leicester, sprawili, że Vanellope Hope Wilkins, która urodziła się z ektopią serca, jest pierwszym niemowlęciem w Wielkiej Brytanii, które przeżyło natychmiastową operację tej wady.

Share
Dziecko urodziło się z sercem poza klatką piersiową. Lekarze dokonali cudu
Źródło: Twitter, Fot: KK
d1qj3uc

Dziewczynka właśnie dochodzi do siebie po trzecim zabiegu chirurgicznym

Vanellope Wilkins urodziła się niezwykle rzadką i niebezpieczną wadą serca, zwaną "ectopia cordis", która polega na nieprawidłowym położeniu serca, poza obrębem klatki piersiowej.

d1qj3uc

Jest prawdopodobnie pierwszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii, które będzie żyło pomimo skomplikowanej wady.

Choć rodzice dziewczynki jeszcze w okresie prenatalnym byli namawiani przez lekarzy do przerwania ciąży, po tym jak USG wykazało ektopię, nie chcieli się zgodzić na usunięcie dziecka.

- Szanse przeżycia chorej dziewczynki były bliskie zeru - nikt oprócz nas nie wierzył że jej się uda - tłumaczy Dean Wilkins, ojciec Vanellope w rozmowie z BBC.

d1qj3uc

Dziewczynka jest wcześniakiem. Lekarze wywołali poród przed ustalonym terminem by zminimalizować ryzyko zakażenia lub uszkodzenia serca, które znajdowało się poza klatką piersiową. Tuż po jej urodzeniu droga cesarskiego cięcia, 50-osobowy zespół lekarzy przystąpił do pierwszej z trzech skomplikowanych operacji, które miały na celu umieszczenia serca Vanellope na właściwym miejscu.

Dzieci urodzone z ektopią serca mają tylko 10 proc. szans na przeżycie. Częstotliwość narodzin dzieci z tą wadą szacuje się na 1:126582.

Źródło: BBC

d1qj3uc

Podziel się opinią

Share
d1qj3uc
d1qj3uc
Więcej tematów