Dziecko urodziło się z sercem poza klatką piersiową. Lekarze dokonali cudu

Wbrew wszelkim przeciwnościom losu, lekarze Glenfield Hospital w Leicester, sprawili, że Vanellope Hope Wilkins, która urodziła się z ektopią serca, jest pierwszym niemowlęciem w Wielkiej Brytanii, które przeżyło natychmiastową operację tej wady.

Dziecko urodziło się z sercem poza klatką piersiową. Lekarze dokonali cudu
Źródło zdjęć: © Twitter | KK

Dziewczynka właśnie dochodzi do siebie po trzecim zabiegu chirurgicznym

Vanellope Wilkins urodziła się niezwykle rzadką i niebezpieczną wadą serca, zwaną "ectopia cordis", która polega na nieprawidłowym położeniu serca, poza obrębem klatki piersiowej.

Jest prawdopodobnie pierwszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii, które będzie żyło pomimo skomplikowanej wady.

Choć rodzice dziewczynki jeszcze w okresie prenatalnym byli namawiani przez lekarzy do przerwania ciąży, po tym jak USG wykazało ektopię, nie chcieli się zgodzić na usunięcie dziecka.

- Szanse przeżycia chorej dziewczynki były bliskie zeru - nikt oprócz nas nie wierzył że jej się uda - tłumaczy Dean Wilkins, ojciec Vanellope w rozmowie z BBC.

Dziewczynka jest wcześniakiem. Lekarze wywołali poród przed ustalonym terminem by zminimalizować ryzyko zakażenia lub uszkodzenia serca, które znajdowało się poza klatką piersiową. Tuż po jej urodzeniu droga cesarskiego cięcia, 50-osobowy zespół lekarzy przystąpił do pierwszej z trzech skomplikowanych operacji, które miały na celu umieszczenia serca Vanellope na właściwym miejscu.

Dzieci urodzone z ektopią serca mają tylko 10 proc. szans na przeżycie. Częstotliwość narodzin dzieci z tą wadą szacuje się na 1:126582.

Źródło: BBC

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)