Dzieci uczą się o Holokauście w IPN
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej stworzył projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy spotkań "Świat po drugiej stronie muru" najpierw czytają pamiętniki pisane przez dzieci żyjące w gettach, a potem tworzą komiksy i opowiadania. Dla młodych miłośników historii nie lada przeżyciem jest już sama wyprawa do siedziby IPN.
Podczas pierwszego ze spotkań dzieci wysłuchały wykładu o sytuacji Żydów na ziemiach polskich, porównały swoją wiedzę, wzięły udział w dyskusji. Później odbyły się warsztaty, podczas których czytane były fragmenty pamiętników, pisanych głównie przez dzieci w wieku od 12 do 14 lat.
- Z punktu widzenia dzieci w naszym wieku poznaliśmy rodziny żydowskie, wartości, tradycje, które w nich obowiązywały. Poznawaliśmy losy chłopców i dziewczynek, które nagle musiały się zderzyć z okrucieństwem wojny - opowiadają dzieci biorące udział w projekcie.
Uczniowie podstawówek narysowali również plakaty w oparciu o wcześniejsze poznane historie. Podczas całego okresu trwania projektu pomocą dla uczniów, jak i nauczycieli będą spotkania warsztatowe zorganizowane w siedzibie IPN. Finalnie dzieci dokończą historię żydowskiego chłopca i stworzą opowiadanie lub komiks przestawiający jego losy.