Działo się w środę rano. Dramatyczny lot 175 z Mediolanu, 11 pasażerów w szpitalu
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Odrzutowiec Delta
oprac. MUP
- 11 osób podróżujących samolotem Delta Air Lines zostało zabranych do szpitala po tym, jak samolot wpadł w turbulencje podczas lotu do Atlanty – podali urzędnicy. Według Federalnej Administracji Lotniczej, która zapewniła, że zbada sprawę, lot 175 wystartował z Mediolanu we Włoszech i znajdował się około 64 km na północny wschód od międzynarodowego lotniska Hartsfield-Jackson w Atlancie, kiedy załoga zgłosiła poważne turbulencje. Airbus A350 bezpiecznie wylądował na lotnisku tuż przed godziną 19:00. Delta poinformowała, że do szpitala zabrano jedenastu pasażerów i członków załogi. Nie podano szczegółów dotyczących ich obrażeń ani stanu zdrowia. Delta podała, że na pokładzie samolotu było 151 pasażerów, 10 stewardów i czterech pilotów.
- W Kanadzie wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - wysoce zmutowanym wariantem wirusa Omicron BA.2.86. Zakażona jest osoba z Kolumbii Brytyjskiej, nie jest hospitalizowana. Wykrycie wirusa BA.2.86 nie zmieniło ryzyka dla mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej, jak stwierdzili we wspólnym oświadczeniu czołowy lekarz prowincji Bonnie Henry i minister zdrowia Adrian Dix. Typ BA.2.86, wykryty po raz pierwszy w Danii w zeszłym miesiącu, zawiera ponad 35 mutacji w kluczowych fragmentach wirusa w porównaniu z XBB.1.5, wariantem dominującym przez większą część 2023 r. Stany Zjednoczone, Szwajcaria i Izrael również odnotowały przypadki nowego wariantu koronawirusa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Idalia umacnia się nad Zatoką Meksykańską i obecnie przewiduje się, że uderzy na Florydę jako huragan 4. kategorii. Mieszkańcom Florydy mieszkającym na obszarach przybrzeżnych nakazano spakować się i opuścić domy. Huragan Idalia grozi wywołaniem zagrażających życiu fal sztormowych i opadów. W poniedziałek i wtorek Idalia uderzyła w Kubę ulewnymi deszczami, zalewając uprawiającą tytoń prowincję Pinar del Rio. Wielu jej mieszkańców pozbawionych jest prądu.
- Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wezwała do wprowadzenia zakazu prób nuklearnych. Podczas sesji z okazji "Międzynarodowego Dnia Sprzeciwu Próbom Jądrowym" Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział: "W czasie, gdy na całym świecie gromadzi się 13 000 sztuk broni nuklearnej, a kraje próbują poprawić jej celność, zasięg i moc, rosnący brak bezpieczeństwa i podziały są receptą na zniszczenie". Guterres stwierdził, że Traktat o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT) jest bardzo ważnym krokiem w kierunku świata wolnego od broni nuklearnej. Sekretarz Generalny ONZ wezwał wszystkie kraje do ratyfikacji traktatu.
- Indie oświadczyły we wtorek, że złożyły ostry protest wobec Chin w związku z nową mapą roszczącą sobie prawa do terytorium Indii. Protest New Delhi nastąpił po doniesieniach indyjskich mediów, że Pekin opublikował oficjalną "standardową mapę" przedstawiającą indyjski stan Arunachal Pradesh i płaskowyż Aksai Chin jako swoje oficjalne terytorium. Chiny twierdzą, że Arunachal Pradesh we wschodnich Himalajach jest częścią południowego Tybetu i w kwietniu opublikowały mapę, na której zmieniono nazwy 11 miejsc w tym stanie na "Zangnan", czyli południowy Tybet po chińsku.