Działo się w nocy. Spotkanie najwyższej i najniższej kobiety świata
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z czwartku na piątek.
Spotkanie najwyższej i najniższej kobiety świata
- Różnica wzrostu nie jest przeszkodą - pisze Reuters. Najwyższa kobieta świata, Rumeysa Gelgi spotkała się z najniższą - Jyoti Amge. Panie cieszyły się swoim towarzystwem podczas spotkania Księgi Rekordów Guinnessa w Londynie.
- Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro i ponad 30 innych osób zostało oskarżonych o planowanie zamachu stanu. Policja ogłosiła zarzuty po prawie dwóch latach spekulacji na temat roli Bolsonaro w kwestionowaniu wyniku wyborów i zamieszkach, do jakich doprowadzili jego zwolennicy w stolicy kraju Brasilii w styczniu 2023 roku. Było to na tydzień po zaprzysiężeniu na prezydenta jego rywala Luiza Inacio Luli da Silvy. Wielu uczestników tych protestów przyznało, że chcieli wywołać chaos, by uzasadnić wojskowy zamach stanu - podkreślił Reuters.
- Donald Trump nominował byłą prokurator generalną Florydy, Pam Bondi, na stanowisko nowego prokuratora generalnego USA, po tym jak Matt Gaetz wycofał się w czwartkowe popołudnie. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji Kongresu dotyczące zapłaty za seks z 17-latką.
- Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w czwartek, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o objęciu go nakazem aresztowania spotkała się z budującą mobilizacją "wielu przyjaciół z USA na czele", co pokazuje, że ten krok będzie miał "poważne konsekwencje dla MTK i tych, którzy z nim współpracują". Netanjahu opublikował w czwartek wieczorem nagranie w mediach społecznościowych, w którym skrytykował decyzję MTK. Nazwał ją "antysemickim posunięciem", którego celem jest odstraszenie Izraela od obrony przed jego wrogami, chcącymi zniszczyć państwo żydowskie.
- Mieszkańcy aglomeracji Hawany, Guantanamo, Santiago de Cuba, a także kilku innych miast Kuby protestują przeciwko licznym przerwom w dostawach energii elektrycznej. W niektórych częściach wyspy prądu nie ma od dwóch tygodni. W większości przypadków protesty przeciwko kryzysowi energetycznemu i nieudolności rządu w rozwiązywaniu go polegają na nocnych przemarszach oraz uderzaniu łyżkami w garnki.
- Elon Musk, właściciel serwisu społecznościowego X i najbogatszy człowiek na świecie, skrytykował australijski rząd za zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16. roku życia. "Wygląda na to, że jest to sposób na kontrolowanie dostępu wszystkich Australijczyków do Internetu tylnymi drzwiami" - napisał Musk w odpowiedzi na tweeta premiera Anthony’ego Albanese’a.
Źródło: Reuters/X/PAP/WP