WP

Działacze Samoobrony będą bronić ziemi Leppera przed komornikiem. "Był wielki, zasługuje na szacunek"

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby ziemia Andrzeja Leppera trafiła w jakieś przypadkowe ręce. Był wielkim człowiekiem i należy mu się pamięć oraz ochrona dziedzictwa - mówi Lech Kuropatwiński, obecny przewodniczący Samoobrony. Deklaruje, że syn Andrzeja Leppera, Tomasz, któremu grozi komornicza licytacja z ojcowizny może liczyć na wsparcie dawnych towarzyszy ojca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Współpracownicy Andrzeja Leppera nie dopuszczą do przejęcia za długi jego gospodarstwa.
Współpracownicy Andrzeja Leppera nie dopuszczą do przejęcia za długi jego gospodarstwa. (East News, Fot: PIOTR PIWOWARSKI)
WP

- Może to będzie jakaś zbiórka pieniędzy, czy manifestacja. Zrobimy wszystko by nie dopuścić do przejęcia gospodarstwa Andrzeja Leppera - deklaruje w rozmowie z WP Lech Kuropatwiński. Dodaje, że są jeszcze osoby pamiętają dokonania wodza Samoobrony i są gotowe do poświęceń w obronie jego pamięci. W 6. rocznicę. śmierci Leppera przy jego grobie zgromadziło się 300 osób.

Czasu na organizację akcji jest jednak niewiele. Na 16 stycznia (wtorek) komornik Karol Cygert z Koszalina wyznaczył licytację kilku działek z dawnego gospodarstwa Andrzeja Leppera w Zielnowie. Przez długi jego syna, pod młotek idzie w sumie 15 ha gruntów rolnych dłużnika o wartości ponad 600 tys. zł. Cena wywoławcza zaczyna się od połowy oszacowanej wartości rynkowej. Komornik mówił o dużym zainteresowaniu licytacją. Kilka dni temu za 158 tys. sprzedał ciągnik z gospodarstwa Leppera.

Sam Tomasz Lepper odcina się od mediów: - Nic nie będę komentował. Zostawcie mnie - powiedział WP.

WP

Skąd zadłużenie Tomasza Leppera? Nie ujawniono. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o zobowiązania wobec dostawców nawozów, a także firm leasingowych (na licytację trafił m.in. samochód Opel Insignia). Już nie pierwszy raz młody Lepper wpadł w kłopoty finansowe. W 2015 roku komornik dążył do zlicytowania 70 hektarów ziemi w rodzinnym gospodarstwie. W ostatniej chwili młody Lepper poinformował o "uregulowaniu problemów" z komornikiem.

Gospodarstwo Andrzeja Leppera zagrożone licytacją. East News
Podziel się

Andrzej Lepper został zgładzony

Lech Kuropatwiński jest zaskoczony sytuacją. - Nie znam szczegółów kłopotów finansowych Tomka Leppera. Jestem jednak nimi zdziwiony Kiedy w 2011 roku Andrzej Lepper został zgładzony... podkreślam został zgładzony, bo nie wierzę w jego samobójstwo, pozostawił gospodarstwo w dobrym stanie finansowym. Potem miało dość do zmiany profilu produkcji rolnej. Może stąd te problemy? - zastanawia się Kuropatwiński.

WP

Deklaruje, że on i inni współpracownicy Leppera wybaczyli jego synowi wejście na listę Sojuszu Lewicy Demokratycznej jako kandydata do sejmiku zachodniopomorskiego w wyborach 2014 roku. W wyborach parlamentarnych w 2015 rok Lepper uzyskał rekomendację PO. - Tomek będzie mógł liczyć na naszą pomoc w każdej sytuacji. Samoobrona przetrwała i wciąż działa - mówi dalej Kuropatwiński.

Ekipa w rozsypce

Nazwisko Andrzeja Leppera wciąż budzi emocje. Kuropatwiński mówi, że w rocznicę jego śmierci 5 sierpnia, na wiejski cmentarz niedaleko Zielnowa przemaszerowało 300 sympatyków Leppera. Znajomi spotykają się również w Andrzejki. - Myślałem że więcej osób będzie pamiętać - dodaje ze smutkiem.

Słynna, mocna ekipa partii poszła w rozsypkę.. Danuta Hojarska powiedziała WP, że zerwała z polityką, a teraz zajmuje się pieczeniem i sprzedażą ciast. Właśnie w roli takiej ekspertki - czyli od ciast - występowała ostatnio w telewizji śniadaniowej. Była posłanka Renata Beger zajmuje się domem: „Żyję sobie jak normalna przeciętna kobieta Polska” - powiedziała dziennikarzom. Janusz Maksymiuk, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Leppera przeszedł na emeryturę i pomaga swoim dzieciom. W odbudowę siły partii nie wierzy. Z kolei weteran blokad rolniczych Mieczysław Aszkiełowicz przeszedł do struktur SLD.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP