Trwa ładowanie...
d3il4r3
04-07-2007 22:25

Dyżury lekarskie będą wliczane do czasu pracy

Kluby parlamentarne poparły projekt,
przewidujący wliczanie dyżurów lekarskich do czasu pracy. W Sejmie odbyła się debata nad rządowym projektem nowelizacji ustaw o zakładach opieki zdrowotnej oraz o szkolnictwie wyższym.

d3il4r3
d3il4r3

Nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy lekarzy dostosowuje polskie przepisy do dyrektywy UE z 2003 roku.

Zgodnie z projektem, lekarze będą otrzymywać wynagrodzenie za dyżury tak jak za godziny nadliczbowe. Zwiększy to - jak powiedziała Małgorzata Stryjska (PiS) - koszty funkcjonowania szpitali o 750 mln, może oznaczać także konieczność zatrudniania dodatkowych pracowników.

W trakcie dyskusji Andrzej Smirnow (PO) wskazywał, że zmiana tych przepisów spowoduje zmiany organizacji pracy w szpitalach. Jego zdaniem, wprowadzenie nowych rozwiązań może doprowadzić do zadłużenia niektórych szpitali. Także Witold Klepacz (SLD) podkreślał, że trzeba się liczyć z wprowadzeniem pracy na zmiany i ewentualnie zatrudnieniem innych pracowników. Zdaniem Aleksandra Soplińskiego (PSL), projekt cywilizuje kodeks pracy.

Projekt zakłada, że lekarza lub inną osobę wykonującą zawód medyczny zatrudnioną w zakładzie opieki zdrowotnej można zobowiązać do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż cztery miesiące. Aby jednak można było zobowiązać pracownika do pracy w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień, muszą być spełnione określone warunki - m.in. musi on dobrowolnie wyrazić na to zgodę na piśmie.

d3il4r3

Projektowana nowelizacja oprócz tego, że wlicza dyżury do czasu pracy, znosi też przepis, że liczba dyżurów medycznych pełnionych przez pracownika ZOZ-u nie może przekraczać dwóch tygodniowo i ośmiu miesięcznie. Pracodawca będzie też miał zakaz podejmowania jakichkolwiek działań dyskryminujących wobec pracowników, którzy nie wyrazili zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień.

Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2008 r. Dotychczasowa ustawa o zoz-ach regulowała kwestię dyżurów inaczej niż normy UE. W grudniu ub. roku krakowski sąd okręgowy zdecydował, że Szpital w Nowym Sączu ma zwrócić lekarzowi Czesławowi Misiowi dni wolne za 169 godzin przepracowanych ponad normę podczas dyżurów.

Projekt, nad którym debatowali posłowie, reguluje także kwestię podziału dotacji dla szkół wyższych, kształcących na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarskim, położnictwa i fizjoterapii. Dotacja dla uczelni nadzorowanych przez ministra zdrowia będzie przyznawana z budżetu właściwego dla ministra zdrowia, natomiast dla pozostałych uczelni kształcących na kierunkach medycznych - będzie przekazywana przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

d3il4r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3il4r3
Więcej tematów