Biskupi diecezji uchylili zakaz z okazji 11 listopada
Narodowe Święto Niepodległości w 2022 roku wypada w piątek. Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, to dzień tygodnia, podczas którego wierzący powinni powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Wielu biskupów postanowiło jednak udzielić dyspensy na 11 listopada dla osób przebywających na terenie archidiecezji.
09.11.2022 | aktual.: 09.11.2022 12:41
Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość ". Kodeks przewiduje więc możliwość odstąpienia od zakazu - decyzję w tej sprawie podejmują duchowni, którzy posiadają władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji.
Czy 11 listopada można jeść mięso?
Decyzja o odstąpieniu od nakazanej wstrzemięźliwości od spożycia pokarmów mięsnych, została dotychczas podjęta przez kilku biskupów diecezjalnych. Dyspensy udzielili między innymi metropolici: warszawski, krakowski, tarnowski, gliwicki, lubelski, gnieźnieński. Ze względu na możliwość autonomicznego podejmowania decyzji przez zwierzchników danego regionu, warto śledzić komunikaty publikowane na stronach diecezji i archidiecezji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wskazywał biskup Tarnowski Andrzej Jeż, przypadające w piątek Narodowe Święto Niepodległości "jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych i dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych, oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie diecezji tarnowskiej, dyspensy". Duchowny, podobnie jak inni biskupi zachęcał, by osoby korzystające z dyspensy na 11 listopada, zastąpili wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, modlitwą.
Dyspensa na Święto Niepodległości. Kto w piątki może jeść mięso pomimo zakazu?
Zgodnie z zapisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, nakaz powstrzymania się od jedzenia mięsa w piątki nie obowiązuje dzieci do 14. roku życia oraz osób starszych, które ukończyły 60 lat. Dokument wskazuje również, którzy katolicy są zobowiązani do "wstrzemięźliwości" i postu w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. To osoby między 18. a 60. rokiem życia.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.