Dyskusja o stosunkach polsko-żydowskich
Z udziałem przedstawicieli amerykańskich
elit opiniotwórczych, uniwersytetów, organizacji żydowskich oraz
Polonii, w ambasadzie RP w Waszyngtonie odbyła się
dyskusja o stosunkach polsko-żydowskich z okazji promocji książki pt.
"Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim".
18.05.2007 | aktual.: 18.05.2007 23:03
Książka "Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim", wydana staraniem Forum na rzecz Dialogu Między Narodami i Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Edukacji na temat Holokaustu, jest zbiorem tekstów będących odpowiedziami polskich, amerykańskich i izraelskich specjalistów w tej dziedzinie (m. in. Władysława Bartoszewskiego, Ireneusza Krzemińskiego, Andrzeja Paczkowskiego, Israela Guttmana, Michaela Schudricha i Anthony'ego Polonsky'ego) na pytania zadane przez 3000 uczniów i studentów z Polski, USA i Izraela.
Książka, która ukazała się już w Polsce, została ostatnio przetłumaczona na angielski i około 150 jej egzemplarzy rozprowadzono bezpłatnie wśród uczestników spotkania. Rząd polski rozważa jej szerszą dystrybucję w USA, co miałoby duże znaczenie edukacyjne z powodu utrzymywania się tam błędnych lub uproszczonych stereotypów o polskim antysemityzmie.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział: specjalny przedstawiciel MSZ ds.stosunków polsko-żydowskich, były ambasador RP w Izraelu, Maciej Kozłowski; prezes Forum na rzecz Dialogu Między Narodami, Andrzej Folwarczny, oraz rabin Andrew Baker z Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC), organizacji najbardziej oddanej sprawie pojednania polsko-żydowskiego.
Jedna z amerykańskich uczestniczek dyskusji zapytała dlaczego rząd RP toleruje - jej zdaniem - antysemickie napisy pojawiające się na murach w miastach w Polsce. Ambasador Kozłowski odpowiedział zwracając uwagę, że np. w Łodzi działają grupy młodzieży, które spontanicznie, z własnej inicjatywy, zamalowują tego rodzaju napisy.
Inny uczestnik spotkania wyrażał zastrzeżenia związane z warszawskim pomnikiem Romana Dmowskiego, przywódcy Narodowej Demokracji, znanego z antysemityzmu.
Folwarczny i Kozłowski wyjaśnili, że była to inicjatywa jego zwolenników, i przypomnieli, że w Polsce Dmowski znany jest też jako wielki patriota o ogromnych zasługach w odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.
Tomasz Zalewski