"Dyskretne spotkanie" Tuska z Dudą. "Będę je długo pamiętał"

Donald Tusk zdradził, że odbył "dyskretne spotkanie" na pokładzie okrętu wojennego z prezydentem Andrzejem Dudą. - Będę je długo pamiętał, bo odbyło się u mnie, w Trójmieście - przekazał premier. Szef rządu poinformował również, że jest nadzieja ws. porozumienia z Pałacem Prezydenckim.

"Dyskretne spotkanie" Tuska z Dudą. "Będę je długo pamiętał"
"Dyskretne spotkanie" Tuska z Dudą. "Będę je długo pamiętał"
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szyma�ski

16.08.2024 | aktual.: 28.08.2024 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu Donald Tusk zaproponował kandydata na polskiego komisarza w Komisji Europejskiej. Jest nim Piotr Serafin, obecnie stały przedstawiciel Polski w Brukseli.

Tusk poinformował, że zamierza przedyskutować tę kandydaturę wraz z prezydentem. Okazuje się, że takowe spotkanie się odbyło. - Rozmawiałem już z panem prezydentem. Mieliśmy takie dyskretne spotkanie kilka dni temu. Będę je długo pamiętał, bo odbyło się u mnie, w Trójmieście, na pokładzie okrętu wojennego, dzięki temu było bardzo dyskretne - przekazał premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

Będzie rozejm na linii Duda-Tusk?

Premier zdradził, że rozmowa dotyczyła współpracy na linii Kancelaria Prezesa Rady Ministrów-Pałac Prezydencki. - Ja byłem zbudowany podejściem. Nie jest łatwo, mamy różne poglądy. Pan prezydent nie pierwszy raz podkreślił, że akceptuje podział ról zbudowany przez wieloletnią tradycję. Prezydent odpowiedzialny jest bardziej za relacje w NATO i w ONZ, premier za politykę europejską i bilateralną politykę zagraniczną. Tutaj staramy się współpracować, pomagać i nie wchodzić sobie w drogę - powiedział Donald Tusk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szef rządu skomentował także doniesienia na temat konfliktu między nim a głową państwa. - To w tej sprawie bardzo na wyrost, na szczęście. Mamy ustawę, którą PiS przegłosował, która daje pewien tryb uprawnień prezydentowi, jeśli chodzi o politykę europejską. Ona budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucją - mówił.

Podkreślił jednak, że "trzeba sobie z tym poradzić", ponieważ on sam nie chce, żeby Europa patrzyła na to, że w Polsce nie ma porozumienia ws. nominacji czy rekomendacji odnośnie przyszłego komisarza. - Mając swoje zdanie na temat tej ustawy, będę respektował jej zasady. Myślę, że dojdziemy z panem prezydentem do porozumienia - podsumował premier.

Czytaj także:

"Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (944)