Trwa ładowanie...
02-10-2013 07:21

Dyrygent Stanisław Skrowaczewski kończy 90 lat

Stanisław Skrowaczewski - polski dyrygent światowej sławy - w czwartek kończy 90 lat. Ten pochodzący ze Lwowa artysta jest ceniony za interpretacje muzyki Antona Brucknera. Zajmuje się także komponowaniem.

Dyrygent Stanisław Skrowaczewski kończy 90 latŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d28onk6
d28onk6

Swój ostatni utwór "Music for Winds" Skrowaczewski napisał na zamówienie Minnesota Orchestra. W 2009 r. wykonanie utworu uświetniło obchody stulecia orkiestry.

Za interpretacje utworów Brucknera był wielokrotnie nagradzany. Za interpretacje jego symfonii dyrygent otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 r. cykl jedenastu symfonii Brucknera zarejestrowany dla Arte Nova przez Saarlaendischer Rundfunk Orchestra pod batutą Skrowaczewskiego nagrodzono w Cannes jako najlepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX w. Z kolei w zeszłym roku został uhonorowany przez Bruckner Society in America orderem "Medal of Honor".

Skrowaczewski jest ceniony także za interpretacje kompozycji Johannesa Brahmsa i Dymitra Szostakowicza.

W związku ze tegorocznym jubileuszem Skrowaczewski wystąpił na zakończenie sezonu 2012/13 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta był związany z tą placówką jako stały dyrygent w latach 1956-59.

d28onk6

Dyrygent i kompozytor w młodości dobrze zapowiadał się także jako pianista. Jego karierę pianistyczną przekreśliła kontuzja obu dłoni, jakiej doznał w czasie walk o wyzwolenie Lwowa spod okupacji niemieckiej. Po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie.

Stanisław Skrowaczewski urodził się 3 października 1923 r. we Lwowie. Naukę gry na fortepianie i skrzypcach rozpoczął jako czterolatek. W wieku siedmiu lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku jedenastu lat dał pierwszy recital fortepianowy. Grał i dyrygował III Koncertem fortepianowym Beethovena w wieku trzynastu lat.

Po wojnie skupił się na kompozycji i dyrygenturze, które studiował pod kierunkiem Waleriana Bierdiajewa i Romana Palestry w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Kompozycję studiował także w Paryżu u Nadii Boulanger. Podczas pobytu we Francji uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.

W 1946 r. został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej. Trzy lata później stanął na czele Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w latach 1954-56 został szefem Filharmonii Krakowskiej.

d28onk6

W 1956 r. wygrał międzynarodowy konkurs dyrygencki w Rzymie, po czym zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra. Skrowaczewski pozostał w USA dyrygując amerykańskimi orkiestrami, w 1960 r. został dyrektorem artystycznym Minneapolis Symphony Orchestra (od 1970 r. Minnesota Orchestra), pełnił tę funkcję przez następne 19 lat.

W latach 1984-1991 był głównym dyrygentem Halle Orchestra w Manchester, z którą koncertował na całym świecie.

Skrowaczewski pozostaje do dziś związany z Minnesota Orchestra, piastuje także funkcję głównego gościnnego dyrygenta Saarlaendischer Rundfunk Orchestra i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

d28onk6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28onk6
Więcej tematów