ŚwiatDyrektywa o opatentowaniu do drugiego czytania

Dyrektywa o opatentowaniu do drugiego czytania

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego
przyjęła raport w sprawie budzącej wiele
kontrowersji dyrektywy o opatentowaniu programów komputerowych,
kierując ją tym samym do drugiego czytania, które odbędzie się na
początku lipca w Strasburgu.

20.06.2005 | aktual.: 20.06.2005 21:31

Eurodeputowani Komisji Prawnej głosowali nad 270 poprawkami do dyrektywy, którą w marcu przyjęli ministrowie państw UE. Ostatecznie za przyjęciem raportu głosowało 16 eurodeputowanych, przeciw 10.

Wiele przyjętych poprawek jest sprzecznych i wydaje się, że dyrektywa może ulec dalszym zmianom po głosowaniu przez cały PE - powiedział Federico de Girolamo z serwisu prasowego PE.

Wniesione poprawki poprawiają tekst w stosunku do wersji przyjętej przez Radę UE, bo wyostrzają kryteria prawne patentów - powiedziała po głosowaniu Barbara Kudrycka (PO), członek Komisji Prawnej. Sama zagłosowała jednak przeciw raportowi, bowiem uważa, ze jeszcze można go poprawić, tzn. "wyostrzyć" używane w dyrektywie definicje, tak by było na 100% pewne, że dyrektywa nie dopuszcza możliwości opatentowania oprogramowania, a jedynie wynalazki wprowadzone za pomocą komputera.

Kontrowersje wokół dyrektywy o opatentowaniu programów komputerowych wynikają z obaw, że w brzmieniu wypracowanym przez państwa członkowskie, formalnie przyjętym 7 marca, dopuszcza ona możliwość opatentowania tzw. algorytmów, czyli schematów działania, wykorzystywanych w programach komputerowych. Przeciwnicy projektu uważają, że jest to korzystne dla wielkich koncernów komputerowych, jak Microsoft, które stać na składanie kosztownych wniosków patentowych, a niekorzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw, a co za tym idzie również dla innowacyjności na rynku oprogramowania.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)