Dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie: przełomowa wizyta Merkel w Polsce
Tomasz Dąbrowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie ocenia, że wizyta Angeli Merkel w Polsce może być przełomowa dla stosunków polsko-niemieckich.
Kanclerz Niemiec przyleciała do Polski z dwudniową wizytą. Na warszawskim lotnisku Okęcie krótko rozmawiała z polskim premierem, lecącym z wizytą do Danii. Potem wygłosiła wykład na Uniwersytecie Warszawskim.
Jednym z głównych celów wizyty niemieckiej kanclerz w Polsce jest ocieplenie stosunków między naszymi krajami. Służyć ma temu między innymi wizyta i spotkanie z Lechem Kaczyńskim i jego małżonką w Juracie. Państwo Merkelowie wyjadą tam już dziś i zostaną do jutra.
Tomasz Dąbrowski zwraca uwagę, że jest to nietypowa wizyta, jednoznacznie pokazująca, jak ważnym partnerem dla Niemiec jest Polska. Zdaniem Tomasza Dąbrowskiego, propozycja Lecha Kaczyńskiego, by spotkać się z Angelą Merkel w nietypowych warunkach to dowód, że polski prezydent rozumie coraz lepiej zasady poruszania się w polityce międzynarodowej, ponieważ, by skutecznie rozmawiać o trudnych sprawach trzeba znać swojego partnera, a takie spotkanie pozwoli na lepsze poznanie się.
Jak podkreśla - Tomasz Dąbrowski - punktów spornych jest bardzo wiele. Dodaje, że kanclerz z prezydentem niewątpliwie będą o nich rozmawiać. Niewątpliwie zostanie poruszona sprawa przyszłości Traktatu Konstytucyjnego, sprawa systemu głosowania w Radzie Ministrów Unii Europejskiej, kwestia rozmieszczenia rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Według Tomasza Dąbrowskiego, na pewno przywódcy nie pominą trudnego dla obu stron tematu rodzących się roszczeń odszkodowawczych za mienie pozostawione po wojnie na terytorium Polski.