Trwa ładowanie...

Dwie nowe rzeźby staną na placu Grunwaldzkim w Katowicach

Galeria Artystyczna, znana także jako Galeria Artystów, stale się rozrasta. Na placu Grunwaldzkim w Katowicach staną dwie nowe rzeźby: Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara.

Share
Dwie nowe rzeźby staną na placu Grunwaldzkim w Katowicach
Źródło: katowice.eu
d1f4sqn

W piątek, 12 września, o godz. 14:00 zostaną odsłonięte dwie nowe rzeźby na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Tym razem upamiętnieni zostaną Andrzej Urbanowicz i Wojciech Kilar. Artyści zostali wybrani przez mieszkańców Katowic, którzy wzięli udział w plebiscycie "Galeria Artystyczna" na początku tego roku.

Andrzej Urbanowicz był artystą wizualnym, który większość życia spędził w Katowicach. To tu stworzył swoje największe dzieła. Ten nietuzinkowy człowiek jest uznawany za ikonę polskiego undergroundu artystycznego. Jego prace są zgromadzone w muzeach na całym świecie, także w Muzeum Śląskim i Muzeum Historii Katowic.

d1f4sqn

Wojciech Kilar jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich kompozytorów współczesnych. Mimo, że urodził się we Lwowie, sam siebie nazywał "Ślązakiem ze Lwowa ale Ślązakiem". Tworzył muzykę dla orkiestr, dla wokalistów, a także do filmów.

W Galerii Artystów znajdują się popiersia znanych i zasłużonych dla miasta twórców i artystów. Ta specyficzna wystawa powstała w 2004 roku z inicjatywy katowickiego samorządu.

d1f4sqn

Podziel się opinią

Share
d1f4sqn
d1f4sqn
Więcej tematów