Trwa ładowanie...
d1v1wme

Dwie nowe rzeźby staną na placu Grunwaldzkim w Katowicach

Galeria Artystyczna, znana także jako Galeria Artystów, stale się rozrasta. Na placu Grunwaldzkim w Katowicach staną dwie nowe rzeźby: Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwie nowe rzeźby staną na placu Grunwaldzkim w Katowicach
(katowice.eu)
d1v1wme

W piątek, 12 września, o godz. 14:00 zostaną odsłonięte dwie nowe rzeźby na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Tym razem upamiętnieni zostaną Andrzej Urbanowicz i Wojciech Kilar. Artyści zostali wybrani przez mieszkańców Katowic, którzy wzięli udział w plebiscycie "Galeria Artystyczna" na początku tego roku.

Andrzej Urbanowicz był artystą wizualnym, który większość życia spędził w Katowicach. To tu stworzył swoje największe dzieła. Ten nietuzinkowy człowiek jest uznawany za ikonę polskiego undergroundu artystycznego. Jego prace są zgromadzone w muzeach na całym świecie, także w Muzeum Śląskim i Muzeum Historii Katowic.

Wojciech Kilar jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich kompozytorów współczesnych. Mimo, że urodził się we Lwowie, sam siebie nazywał "Ślązakiem ze Lwowa ale Ślązakiem". Tworzył muzykę dla orkiestr, dla wokalistów, a także do filmów.

W Galerii Artystów znajdują się popiersia znanych i zasłużonych dla miasta twórców i artystów. Ta specyficzna wystawa powstała w 2004 roku z inicjatywy katowickiego samorządu.

d1v1wme

Podziel się opinią

Share
d1v1wme
d1v1wme
Więcej tematów