Trwa ładowanie...
d33uxjr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dwie eksplozje na wiecu wyborczym w Turcji. Są zabici i ranni

Dwóch ludzi zginęło, a ponad 100 zostało rannych w wyniku dwóch eksplozji na wiecu przedwyborczym prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) w Diyarbakir w południowo-wschodniej Turcji - poinformował minister rolnictwa Mehdi Eker.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uczestnicy wiecu transportują rannego w eksplozji
Uczestnicy wiecu transportują rannego w eksplozji (PAP/EPA, Fot: Sedat Suna)
d33uxjr

Wcześniej minister zdrowia Mehmet Muezzinoglu informował tylko o 50 rannych, z których 20-24 przewieziono do szpitali.

Organizatorzy wiecu zaapelowali o spokój, a na miejsce przybyły karetki pogotowia, by zabrać rannych.

W niedzielę w Turcji odbędą się wybory parlamentarne, w których HDP startuje po raz pierwszy jako partia polityczna, a nie jak do tej pory wystawiając tylko niezależnych kandydatów.

d33uxjr

Świadkowie twierdzą, że doszło do dwóch eksplozji w odstępie pięciu minut; sądzą, że eksplodowały ładunki wybuchowe.

Tureckie media informowały, że do eksplozji doszło w transformatorze elektrycznym na placu, gdzie zgromadzili się zwolennicy HDP. Nieco później minister energetyki Taner Yildiz powiedział, że eksplozje były spowodowane "ingerencją z zewnątrz" w transformator, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, czy chodziło o bombę.

Premier Turcji Ahmet Davutoglu zapowiedział śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny eksplozji.

Według AFP na wiec przybyło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników HDP, by wysłuchać przemówienia współprzewodniczącego partii Selahattina Demirtasa.

W niedzielnych wyborach wynik HDP będzie sprawą decydującą. Jeśli partia przekroczy 10-procentowy próg wyborczy, to rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nie zdoła uzyskać 330 mandatów, jeśli zaś nie przekroczy, to oddane na nią głosy będą rozdzielone i AKP uzyska mocną większość. 330 mandatów to trzy piąte miejsc w parlamencie; większość ta pozwoli na ogłoszenie referendum w kwestii zmiany konstytucji.

d33uxjr

Podziel się opinią

Share

d33uxjr

d33uxjr
Więcej tematów