Trwa ładowanie...
d18wo0t

Dwaj Czesi i Albańczyk okradali metodą "na koło" na A4. Teraz odpowiedzą przed sądem

Legnicka prokuratura oskarżyła o kradzież trzech obcokrajowców – dwóch obywateli Czech oraz Albańczyka. Mężczyźni jesienią 2014 r. dokonali dziewięciu przestępstw metodą „na koło”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwaj Czesi i Albańczyk okradali metodą "na koło" na A4. Teraz odpowiedzą przed sądem
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d18wo0t

Prokuratura Rejonowa w Legnicy (woj. dolnośląskie) zakończyła śledztwo i skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie dwóch obywateli czeskich – 41-letniego Miroslava N. i 46-letniego Quazima Q. – oraz 41-letniego Albańczyka Hysniego P., którzy od września do grudnia 2014 r. okradali kierowców na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Łącznie, podczas dziewięciu przestępstw, w ręce złodziei wpadło około 80 tys. złotych.

- Oskarżeni działali na terenie Dolnego Śląska metodą na tzw. „koło”. Polegała ona na tym, że obserwowali oni osoby dokonujące wymiany waluty o dużej wartości lub kosztownych zakupów na stacji paliw, a następnie przecinali opony w ich samochodach. Gdy kierowca wrócił do auta i ruszył, przestępcy jechali w ślad za nim. W momencie, w którym kierujący dostrzegli, że jedno z kół ich pojazdu jest uszkodzone i zatrzymywali się, by je wymienić, oskarżeni podjeżdżali obok i kradli z samochodu saszetki oraz torby z pieniędzmi i dokumentami oraz sprzęt elektroniczny – mówi Liliana Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Dziewięciokrotnie ta metoda poskutkowała i złodzieje ukradli z uszkodzonych aut gotówkę oraz sprzęt o łącznej wartości 80 tysięcy złotych. Cztery razy próba dokonania przestępstwa kończyła się tylko na przecięciu opony. Oskarżeni wpadli podczas jednej z podobnych akcji 11 grudnia 2014 r., dzięki działaniom operacyjnym polskiej policji współpracującej z kolegami z Czech.

d18wo0t

Zatrzymano wówczas dwóch obywateli czeskich – Miroslava N. oraz Quazima Q., którzy byli już w swoim kraju skazywani wcześniej za liczne kradzieże. Prokurator oskarżył ich nie tylko o usiłowanie i dokonywanie kradzieży, lecz także o narażanie kierowców na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Dodatkowo, o kradzież został oskarżony współpracujący z Czechami Albańczyk Hysni P.

- Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Przyznali się do winy i zadeklarowali chęć dobrowolnego poddania się karze – dodaje Łukasiewicz.

Organizator złodziejskiego procederu, Miroslav N. uzgodnił z prokuratorem karę bezwzględnego pozbawienia wolności na okres 2 lat i 9 miesięcy. W przypadku Quazima Q. uzgodniono karę 2 lat więzienia, a Hysniego P. – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Dodatkowo, oskarżeni będą musieli naprawić wyrządzone szkody.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d18wo0t

Podziel się opinią

Share
d18wo0t
d18wo0t
Więcej tematów