Trwa ładowanie...
d8wvfe8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dwa samobójcze zamachy we wsi na granicy z Syrią

• W przeprowadzonych dwukrotnie - rano i wieczorem - samobójczych zamachach w chrześcijańskiej wiosce Kaa na granicy z Syrią zginęło 5 osób, a 19 zostało rannych
• W obu zamachach życie straciło też 8 zamachowców - podała służba bezpieczeństwa Libanu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwa samobójcze zamachy we wsi na granicy z Syrią
(AFP, Fot: ABD DOUMANY)
d8wvfe8

- Jeśli oceniać na podstawie tempa, w jakim przeprowadzane są te zamachy, możemy śmiało stwierdzić, że weszliśmy w jakąś sytuację z piekła rodem - powiedział agencji Reutera, minister zdrowia Libanu Wail abu Faur.

Do pierwszego zamachu doszło w poniedziałek o świcie ok. 4 nad ranem czasu lokalnego. Czterej zamachowcy wysadzali się w powietrze stopniowo jeden po drugim w miarę pojawiania się potencjalnych ofiar. Wykorzystali fakt, że na miejsce zdarzenia przybiegali zaniepokojeni hałasami mieszkańcy wioski.

Przedstawiciel władz Kaa potwierdził, że wszystkie ofiary śmiertelne to cywile. Libańskie siły zbrojne poinformowały dodatkowo, że wśród rannych było czterech żołnierzy.

d8wvfe8

Do ponownego zamachu doszło wieczorem, gdy mieszkańcy Kaa zgromadzili się na cmentarzu w pobliżu kościoła, aby przygotować ciała ofiar do chrześcijańskiego pochówku. Tutaj również doszło do samobójczych detonacji z udziałem czterech zamachowców. Ofiar śmiertelnych (prócz zamachowców-samobójców) nie odnotowano, ale 15 osób odniosło rany.

Samorząd Kaa wydał zarządzenie, aby mieszkańcy wsi nie wychodzili z domów i strzelali do każdego, kto stara się zbliżyć do ich domostw na niebezpieczną odległość.

Agencja Reutera ocenia, że poniedziałkowe zamachy na pograniczu libańsko-syryjskim świadczą o tym, że spirala przemocy rozkręcona w Syrii powoli obejmuje swym zasięgiem sąsiedni Liban.

Żadna z grup terrorystycznych związanych z Państwem Islamskim (IS) nie przypisała sobie autorstwa zamachów. Nie uczyniła tego też działająca w Libanie radykalna organizacja szyicka Hezbollah.

d8wvfe8

Reuters przypomina , że ta ostatnia jest bezpośrednio zaangażowana w konflikt w Syrii. Tamtejszy rząd określa to ugrupowanie jako swego głównego sojusznika w walce z rebelią, która usiłuje obalić prezydenta Baszara el-Asada.

Według szacunków ekspertów Hezbollah mógł stracić w Syrii ponad tysiąc bojowników, od kiedy oficjalnie zaangażował się w Syrii w 2013 r.

Zobacz także: Raport: broń CIA dla syryjskich rebeliantów trafiała na czarny rynek

d8wvfe8

Podziel się opinią

Share

d8wvfe8

d8wvfe8
Więcej tematów