ycipk-wagh8v
ycipk-wagh8v

Dwa różne plany naprawcze dla branży kopalnianej?

Zarząd Kampanii Węglowej kilka dni temu ogłosił swój plan naprawczy na lata 2014-20. Związkowcy się z nim nie zgadzają i wysuwają zarzut, że zmiany odbędą się kosztem pracowników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-wagh8v

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras przedstawił plan naprawczy na najbliższe lata. Według zarządu spółki zaproponowane działania mają uratować jej płynność finansową. Dzięki temu zagrożenie upadłością ma się oddalić.

W planie znalazły się m.in. zapisy o racjonalizacji płac, które nie podobają się związkowcom. Jeśli doszłoby do realizacji konceptu emeryci górniczy straciliby deputat węglowy, a 14. pensja nie byłaby wypłacana pracownikom przynajmniej przez rok.

- Kolejne ograniczanie kosztów działalności spółki kosztem pracowników, zwłaszcza tych pracujących pod ziemią, to działanie wysoce niestosowne. Tak każdy potrafi zarządzać - skomentował Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

ycipk-wagh8v

Górnicy sprzeciwiają się też pomysłowi na sprzedaż kopalń Węglokoksowi. Gdyby do tego doszło spółka nie byłaby już tylko pośrednikiem w sprzedaży węgla, ale stałaby się jego producentem. Dla pozostałych spółek górniczych oznacza to kolejnego konkurenta na rynku.

Związkowcy stawiają na konsolidację branży górniczej - w pierwszej kolejności spółek produkujących węgiel energetyczny - Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu. Później proponują konsolidację z sektorem energetycznym. Takie kroki usunęłyby pośredników w handlu węglem, producenci sami by się tym zajmowali.

13 sierpnia związkowcy spotkali się z Donaldem Tuskiem i przedstawili własny projekt na naprawę przemysłu kopalnianego. Premier powołał specjalną grupę roboczą, która przeanalizuje koncept do 22 sierpnia. W skład grupy weszli przedstawiciele strony społecznej, władze spółek węglowych i przedstawiciele rządu.

Polub WP Wiadomości
ycipk-wagh8v
ycipk-wagh8v