Trwa ładowanie...

Dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka

Mija dziś druga rocznica wyboru papieża Franciszka. Doszło do niego po niespodziewanej abdykacji Benedykta XVI, który pozostał w Watykanie i służy radą swojemu następcy, ale publicznie nie wypowiada się na temat jego pontyfikatu.

Share
Dwa lata pontyfikatu papieża Franciszka
Źródło: PAP/EPA, fot: Fabio Frustaci
d4jnj5c

Po dwóch latach entuzjazm, z jakim katolicy powitali nowego papieża, nie słabnie. Obserwatorzy zgodni są jednak, że Franciszkowi łatwiej jest zjednać sobie zwolenników poza Kościołem aniżeli w jego szeregach.

Zapoczątkowana już na progu pontyfikatu reforma Kurii Rzymskiej daleka jest od zakończenia z powodu oporu pracujących w niej dygnitarzy. O ile więc struktury zdają się nieczułe na rewolucję, jaką przyniósł ze sobą Biskup Rzymu pochodzący "niemal z końca świata", o tyle nowy styl papiestwa, nowe słowa i gesty zadomowiły się w Kościele w sposób nieodwracalny.

d4jnj5c

Bezpośredni język, doktrynalna bezkompromisowość połączona z wyrozumiałością wynikającą z realizmu i znajomości życia sprawiły, że argentyński papież uwielbiany jest przez wiernych, jak żaden z jego poprzedników - stwierdzają obserwatorzy.

d4jnj5c

Podziel się opinią

Share
d4jnj5c
d4jnj5c
Więcej tematów