Trwa ładowanie...
d8zxfg8
Australia

Dwa cyklony zaatakowały wybrzeża Australii

Dwa potężne cyklony uderzyły równocześnie we wschodnie i północne wybrzeża Australii, powodując w niektórych miejscach zniszczenia. Nie ma informacji o ofiarach wśród ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według meteorologów cyklon spowoduje silny sztorm
Według meteorologów cyklon spowoduje silny sztorm (PAP/EPA, Fot: Dave Hunt)
d8zxfg8

Jak pisze agencja AFP, dotarcie dwóch cyklonów do wybrzeży prawie w tym samym czasie jest rzadkim zjawiskiem.

Jako pierwszy w północne, słabo zaludnione wybrzeża Australii uderzył cyklon Lam, zakwalifikowany do czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Straty odnotowano w miejscowościach zamieszkanych przez Aborygenów. Lam pozrywał linie wysokiego napięcia i powalił wiele drzew. Nieprzejezdnych jest kilka dróg. Lam już osłabł i obecnie jest cyklonem pierwszej kategorii.

Tuż po Lam w rejonie zatoki Shoalwater, na północ od miasta Yeppoon, w odległości 670 km od Brisbane w stanie Queensland, uderzył cyklon czwartej kategorii Marcia.

d8zxfg8

Władze obawiały się katastrofy i wzywały mieszkańców, by nie opuszczali domów lub udali się do zaimprowizowanych schronów zorganizowanych przez służby ratunkowe. Jednak ostatecznie cyklon wywołał niewielkie zniszczenia - powiedziała przedstawicielka władz Queensland Annastacia Palaszczuk. Poinformowała m.in., że w regionie pozbawionych prądu jest co najmniej 30 tys. gospodarstw domowych.

Marcia jest obecnie cyklonem trzeciej kategorii i przemieszcza się w kierunku 80-tysięcznego Rockhampton. Palaszczuk zaapelowała do mieszkańców, by nie opuszczali domów.

W Brisbane mieszkańcy zabezpieczali domy workami z piaskiem i usuwali z ogrodów przedmioty, które może porwać wiatr.

W Gladstone, Rockhampton, Mackay i Bundaberg zamkniętych zostało ponad 60 szkół i firm. Odwołano też krajowe loty.

W rejonach przybrzeżnych Queensland doszło do gwałtownych opadów deszczu, które wywołały lokalne powodzie oraz silny sztorm. Prędkość wiatru dochodziła tam do 295 km/godz.

d8zxfg8

Podziel się opinią

Share
d8zxfg8
d8zxfg8
Więcej tematów