Trwa ładowanie...
d1zak4y

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot w rejonie Hongkongu

Dwa chińskie myśliwce J-10 przechwyciły amerykański samolot rozpoznawczy w rejonie Hongkongu.
Share
Chińskie myśliwce J-10
Chińskie myśliwce J-10Źródło: PAP/EPA, Fot: Sergiei Chirikov
d1zak4y

O incydencie, który wydarzył się w środę, poinformował w piątek telewizję Fox News pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Urzędnik powiedział, że chińskie myśliwce były "niebezpieczne" w swoich działaniach wobec amerykańskiego samolotu: jeden z odrzutowych samolotów ustawił się na linii lotu jednostki amerykańskiej, zbliżając się na odległość ok. 180 metrów. Maszyna - zapewnił urzędnik - znajdowała w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wykonując lot w odległości około 200 kilometrów na południowy wschód od Hongkongu.

Rzecznik Pentagonu komandor Gary Ross, pytany o incydent, potwierdził go, informując, że odpowiednia nota zostanie przekazana kanałami dyplomatycznymi do chińskiego rządu.

Do podobnego incydentu doszło tydzień temu, gdy dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot, który wykonywał misję badania skażenia radioaktywnego nad Morzem Wschodniochińskim. Wówczas manewry chińskich samolotów określono jako "nieprofesjonalne" i również zapowiedziano notę dypolomatyczną.

d1zak4y

Podziel się opinią

Share
d1zak4y
d1zak4y
Więcej tematów