Trwa ładowanie...

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot w rejonie Hongkongu

Dwa chińskie myśliwce J-10 przechwyciły amerykański samolot rozpoznawczy w rejonie Hongkongu.

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot w rejonie HongkonguŹródło: PAP/EPA, fot: Sergiei Chirikov
d4dfr2d
d4dfr2d

O incydencie, który wydarzył się w środę, poinformował w piątek telewizję Fox News pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Urzędnik powiedział, że chińskie myśliwce były "niebezpieczne" w swoich działaniach wobec amerykańskiego samolotu: jeden z odrzutowych samolotów ustawił się na linii lotu jednostki amerykańskiej, zbliżając się na odległość ok. 180 metrów. Maszyna - zapewnił urzędnik - znajdowała w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, wykonując lot w odległości około 200 kilometrów na południowy wschód od Hongkongu.

Rzecznik Pentagonu komandor Gary Ross, pytany o incydent, potwierdził go, informując, że odpowiednia nota zostanie przekazana kanałami dyplomatycznymi do chińskiego rządu.

Do podobnego incydentu doszło tydzień temu, gdy dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot, który wykonywał misję badania skażenia radioaktywnego nad Morzem Wschodniochińskim. Wówczas manewry chińskich samolotów określono jako "nieprofesjonalne" i również zapowiedziano notę dypolomatyczną.

d4dfr2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dfr2d
Więcej tematów