Trwa ładowanie...

Dwa atomowe państwa Azji zacieśniają stosunki

Przywódcy Chin i Korei Północnej wezwali do zacieśnienia wzajemnych stosunków w wysłanych do siebie notach gratulacyjnych z okazji 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, która przypada we wtorek - poinformowała oficjalna chińska agencja Xinhua.

Dwa atomowe państwa Azji zacieśniają stosunkiŹródło: AFP
d1oyfcn
d1oyfcn

"Historia pokazuje, że rozwój stosunków na linii Chiny-KRLD jest zgodny z podstawowymi interesami i wspólnymi pragnieniami Chińczyków i Koreańczyków i sprzyja pokojowi i stabilizacji w regionie" - oświadczyli we wspólnym przesłaniu do północnokoreańskich przywódców prezydent Chin Hu Jintao, premier Wen Jiabao i przewodniczący parlamentu Wu Bangguo.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il, premier Kim Jong Il i przewodniczący parlamentu (Najwyższego Zgromadzenia Ludowego) Kim Jong Nam oświadczyli podobnym przesłaniu do chińskich władz, że oba kraje "wniosły olbrzymi wkład w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa w Azji i na całym świecie" oraz, że relacje między obu krajami "stale będą się umacniać i rozwijać" - podała Xinhua.

Chiński premier w Korei

Nie dalej jak w niedzielę premier Chin przybył z wizytą do Korei Płn., wzniecając nadzieję na powrót Phenianu do rozmów w sprawie budowy jego arsenału nuklearnego.

Przyjmując w połowie września chińskiego wysłannika, północnokoreański przywódca Kim Dong Il zadeklarował gotowość powrotu do stołu rozmów "dwustronnych i wielostronnych (sześciostronnych - Korea Płn., Korea Płd., USA, Chiny, Japonia, Rosja)
".

d1oyfcn

Phenian wycofał się w kwietniu z tych rozmów, prowadzonych od 2003 roku pod auspicjami Pekinu. Negocjacje miały na celu pohamowanie ambicji atomowych Korei Północnej w zamian za pomoc gospodarczą.

Sankcje po próbie rakietowej

Międzynarodowe sankcje nałożone na Koreę Północną zostały wzmocnione po wystrzeleniu przez Phenian na początku kwietnia rakiety dalekiego zasięgu. Korea Północna twierdzi, że rakieta ma być wykorzystywana do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną satelity komunikacyjnego.

W proteście przeciwko sankcjom Phenian nie tylko wycofał się z sześciostronnych rozmów, a także dokonał 25 maja drugiej od października 2006 roku próby nuklearnej.

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj