Dwa areszty w sprawie korupcji przy uruchamianiu prywatnej uczelni
Rektor i kanclerz prywatnej uczelni z Brzegu (Opolskie) zostali aresztowani przez sąd w związku z podejrzeniem korupcji przy powstawaniu tej uczelni - powiedział prok. Tomasz Mierzejewski. Sąd nie aresztował urzędniczki ministerstwa edukacji także podejrzanej w tej sprawie; prokuratura odwoła się od tej decyzji.
We wtorek na polecenie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce policjanci z CBŚ zatrzymali rektora Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogiczno-Ekonomicznych w Brzegu prof. Andrzeja J., który był także członkiem Komisji Akredytacyjnej Wyższego Szkolnictwa Zawodowego oraz emerytowanego oficera WSI ppłk. Stanisława W. - kanclerza tej szkoły. Zatrzymano też Renatę O., byłą naczelniczkę wydziału w Departamencie Szkół Wyższych ministerstwa edukacji.
Rektor jest podejrzany o powoływanie się na wpływy w komisji akredytacyjnej oraz - wspólnie z kanclerzem szkoły - o korumpowanie urzędniczki MEN, która za łapówkę miała doprowadzić w 2000 r. do uzyskania decyzji ministra zezwalającej na uruchomienie uczelni w Brzegu i w 2001 r. - na otwarcie w niej trzech kolejnych specjalności.
W czwartek sąd aresztował rektora i kanclerza w związku z - jak ujawnił prok. Mierzejewski - obawą matactwa grożącą z ich strony. Nie zdecydował zaś o aresztowaniu Renaty O., zatrudnionej do dziś w resorcie oświaty (ale już nie na stanowisku naczelniczki), choć - jak mówił prokurator - obciąża ją ten sam materiał dowodowy. W najbliższym czasie odwołamy się do sądu wyższej instancji w sprawie, uważamy, że areszt powinien być zastosowany także wobec niej - dodał.
Komisja Akredytacyjna Wyższego Szkolnictwa Zawodowego, której członkiem był prof. Andrzej J., nie istnieje od 2002 roku. Jej następczynią jest Państwowa Komisja Akredytacyjna. Dyrektor biura PKA Barbara Wojciechowska powiedziała, że prof. J. nie ma nic wspólnego z obecną komisją.