Trwa ładowanie...
d2x7qyg

Dutkiewicz o sprawie uchodźców: włączymy się w każdy projekt rządu

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, wystosował w sprawie przyjęcia uchodźców oświadczenie, w którym zobowiązuje się do podporządkowania decyzjom władz centralnych. W ostatni weekend odbyła się we Wrocławia manifestacja proimigrancka.
Share
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia Rafał DutkiewiczŹródło: WP.PL
d2x7qyg

Rafał Dutkiewicz wydał oficjalne oświadczenie, w którym zawarł swoje, jako prezydenta Wrocławia, stanowisko wobec przyjęcia imigrantów. W krótkim tekście powołał się na wielokulturowość miasta.

"Wszyscy z ogromną troska, smutkiem i współczuciem obserwujemy sytuację zmuszającą tak wielu naszych bliźnich do opuszczania swoich domów i emigrowania. Wszyscy chcemy udzielić im pomocy. Podobnie jak udzielaliśmy i udzielamy pomocy przybyszom ze Wschodu: Kazachstanu, Białorusi, Ukrainy. Wrocław jest przecież miastem zajmującym się tą dziedziną bardzo różnorodnie i intensywnie obejmując opieką liczną grupę" - czytamy w oświadczeniu Dutkiewicza.

Prezydent dodał, że w burzliwej dyskusji nad przyjęciem imigrantów Polska jest reprezentowana przez „swój rząd i swojego premiera” i to rząd podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

d2x7qyg

„Wrocław włączy się natychmiast w każdy proces zaproponowany przez polski rząd. Dziś nie czas na to, aby licytować się ofertami i pomysłami, pomagając bądź przeszkadzając w niezwykle istotnych negocjacjach i zastanowieniach. W ciągu kilku, kilkunastu dni pojawi się wypracowany w Brukseli i Warszawie model podejścia do omawianych spraw. Wówczas z całą energią włączymy się w ten program w przydzielonej nam części” – stwierdza prezydent Wrocławia.

Na początku ubiegłego tygodnia archidiecezja wrocławska zdecydowała się na przyjęcie kilkunastu rodzin uchodźców. Była to odpowiedź na apel papieża Franciszka. Imigranci ci zostaną umieszczeni w ośrodku „Caritas” w miejscowości Sulistrowiczki niedaleko Sobótki.

W miniony weekend na wrocławskim Rynku zebrało się kilkaset osób manifestujących chęć pomocy i akcentujących potrzebę przyjęcia do Polski imigrantów. Na sobotę, 19 września, zaplanowany jest we Wrocławiu marsz przeciwników przyjmowania uchodźców – na Facebooku udział w tym wydarzeniu zadeklarowało już prawie 7 tysięcy osób.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2x7qyg

Podziel się opinią

Share
d2x7qyg
d2x7qyg
Więcej tematów