ŚwiatDuszpasterz młodzieży arch.warmińskiej: to ukłon w stronę Jana Pawła II

Duszpasterz młodzieży arch.warmińskiej: to ukłon w stronę Jana Pawła II

Zdaniem duszpasterza młodzieży w archidiecezji warmińskiej, ks. Mariana Matuszka, "wszyscy winniśmy się cieszyć" z decyzji papieża Franciszka o tym, że najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie. Decyzję papieża uznał on jako "ukłon w stronę błogosławionego Jana Pawła II".

28.07.2013 | aktual.: 28.07.2013 21:08

"Winniśmy pokazać wszystkim panującą u nas wiosnę kościoła"

- Ta decyzja to ogromne wyróżnienie Polski, Krakowa. To powinien być dla nas wszystkich powód do ogromnej radości. Powinna ona teraz od nas promieniować na cały świat - powiedział ks. Matuszek odnosząc się do decyzji papieża Franciszka, który ogłosił w niedzielę, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku odbędą się w Krakowie.

Zdaniem duszpasterza młodzieży archidiecezji warmińskiej decyzja papieża Franciszka podyktowana była "ukłonem w stronę Jana Pawła II, który przecież zapoczątkował organizację światowych dni młodzieży".

- Jan Paweł II wkrótce będzie świętym, a za swojego pontyfikatu ogromną rolę przywiązywał do młodzieży. Jak inaczej papież Franciszek mógł podziękować swojemu poprzednikowi? Kraków na całym świecie kojarzony jest z Janem Pawłem II - powiedział ks. Matuszek i dodał, że jego zdaniem wybór Krakowa był też w pewnej mierze podyktowany względami logistycznymi.

- Polska, Kraków są dobrze skomunikowane z Europą i resztą świata. W przypadku np. Afryki dojazd dla młodych były dużo trudniejszy - przyznał ks. Matuszek.

Zdaniem Matuszka w parafiach całego kraju powinny się teraz rozpocząć duchowe przygotowania do 2016 roku. - Uważam, że młodzież już jest do tego spotkania gotowa, ale modlitwy nigdy dość. Winniśmy być od teraz misjonarzami, tymi co dają miłość, radość każdemu człowiekowi. Winniśmy pokazać wszystkim panującą u nas wiosnę kościoła - zaapelował ks. Matuszek.

www.krakow2016.com

- Kraków i Polska raduje się, że na nowo staje się miastem i państwem młodości - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz po ogłoszeniu przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 r. w Krakowie.

Oświadczenie kard. Dziwisza, który przebywa w Rio de Janeiro, odczytał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach biskup Damian Muskus.

"Z ogromną radością przyjąłem ogłoszoną dzisiaj przez papieża Franciszka wiadomość, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce w 2016 roku. To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie. W tym samym roku obchodzić będziemy także 1050 rocznicę Chrztu Polski" - napisał kardynał.

"Razem z całym Kościołem w Polsce cieszę się, że Ojciec Święty przyjął propozycję i zaproszenie, skierowane do Niego przez najwyższe władze Rzeczpospolitej Polski oraz Episkopat Polski. W ten sposób pragnienie tak wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły. On właśnie z Krakowa wyruszył do Wiecznego Miasta w październiku 1978 roku i już jako Biskup Rzymu - jako Jan Paweł II - zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży" - napisał.

Zaznaczył, że Polska i Kraków "otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele".

W niedzielę błyskawicznie uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza, który podkreślił, że radość z przyznania organizacji wydarzenia jest tym większa, że "mamy zapewnienie, że z młodzieżą przybędzie również Ojciec Święty Franciszek". "Cieszymy się, że Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, iż kolejny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce, w Krakowie. Oczywiście, cała Polska będzie w tym uczestniczyć, wszystkie diecezje i wszyscy ludzie. Młodzież na pewno, jak zawsze, wniesie entuzjazm!" - mówi na nagraniu kard. Dziwisz. Podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży łączą się z postacią bł. Jana Pawła II, który był inicjatorem tych spotkań. "Mamy nadzieję, że będziemy mogli go uczcić w Polsce, na jego ziemi, już jako świętego". Zaznacza, że Światowe Dni Młodzieży łączą się z postacią bł. Jana Pawła II, który był inicjatorem tych spotkań. "Mamy nadzieję, że będziemy mogli go uczcić w Polsce, na jego ziemi, już
jako świętego" - powiedział metropolita krakowski. Dodaje, że Światowe Dni Młodzieży będą także dziękczynieniem za Jana Pawła II, "jego miłość do młodych ludzi" i za pozostawione przez niego dziedzictwo. "On nadal inspiruje młodych ludzi, i nie tylko młodych, do życia uczciwego, w bliskości Chrystusa, w bliskości Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny" - podkreślił kardynał. Metropolita krakowski zaprasza do Krakowa młodzież ze wszystkich kontynentów. "Zrobimy wszystko, aby przyjąć Was, Drodzy Młodzi, w sposób serdeczny i godny" - zapewnił. "A Was prosimy, abyście wnieśli w naszą Ojczyznę entuzjazm i dobrą nadzieję na przyszłość, bo nam też tego oparcia w Was potrzeba" - dodaje.

"To ważne dla całego społeczeństwa"

- Światowe Dni Młodzieży w Polsce będą wydarzeniem historycznym i istotnym dla całego społeczeństwa. To wyraz uznania dla naszego kraju - powiedział b. sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Pieronek z Krakowa.

Jak ocenił bp Pieronek, ŚDM w Polsce będą bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko z perspektywy Kościoła. - Naturalnie jest wielka radość z decyzji papieża Franciszka, ale także świadomość, ile wysiłku będzie nas kosztowała organizacja Światowych Dni Młodzieży. Konieczna będzie wspólna praca i odpowiednie przygotowanie, nie tylko od strony materialnej, ale przede wszystkim duchowej - powiedział hierarcha.

Dodał, że ŚDM są impulsem życia duchowego, odbywają się w różnych miejscach świata i pozostają w pamięci na bardzo długi czas. - Fakt, że papież przyjdzie do Polski w roku, w którym obchodzona będzie 1050 rocznica chrztu naszego kraju, ma wyjątkowe znaczenie. Jest to wyraz uznania dla Polski. Przykładam do ŚDM w Polsce dużą wagę, będzie to moment historyczny i istotny dla całego społeczeństwa - dodał bp Pieronek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (262)