Trwa ładowanie...

Duda spotkał się z Trumpem. Krótka rozmowa w kuluarach

Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, rozmowa odbyła się w kuluarach trwającego spotkania szefów państw i rządów krajów NATO. Czego dotyczyła? Tego Szczerski już nie ujawnił.

Duda spotkał się z Trumpem. Krótka rozmowa w kuluarachŹródło: PAP/EPA, fot: ARMANDO BABANI/STEPHANIE LECOCQ
d1kv3ci
d1kv3ci

O czym rozmawiali?

Krzysztof Szczerski, pytany o temat i przegieg rozmowy prezydentów Polski i USA, nie podał szczegółów.

Polski prezydent w listopadzie ubiegłego roku rozmawiał z Donaldem Trumpem - wówczas prezydentem elektem - telefonicznie. Andrzej Duda pogratulował wtedy Trumpowi zwycięstwa w wyborach.

Wielu sojuszników w NATO płaci za mało na obronę

- Większość państw NATO wciąż nie płaci na obronę tyle, ile powinny. To nieuczciwe wobec amerykańskich podatników - powiedział Trump w Brukseli. Podczas ceremonii odsłonięcia dwóch monumentów w nowej siedzibie NATO, upamiętniających mur berliński i zburzone w zamachu terrorystycznym wieże WTC, Trump podkreślił, że po 11 września Sojusz odpowiedział szybko i zdecydowanie.

d1kv3ci

Nawiązał do zamachu w Manchesterze, który określił jako "wściekły atak na naszą cywilizację". - Musimy być twardzi, musimy być silni i musimy być czujni. NATO przyszłości musi się skupiać na terroryzmie i imigracji, jak i na zagrożeniach z Rosji i na wschodnich i południowych granicach NATO - powiedział prezydent USA.

Trump podkreślił, wskazując na problemy bezpieczeństwa, że wszystkie kraje NATO muszą wywiązać się z zobowiązań. - Ale 23 z 28 krajów członkowskich ciągle nie płaci tego, co powinny, na obronę. To nie jest uczciwe wobec ludzi i podatników w Stanach Zjednoczonych - dodał. Podkreślił, że ustalone 2 proc. PKB na obronność to zaledwie minimum, niewystarczające, aby zniwelować różnicę między USA a ich sojusznikami.

Prezydent reprezentuje Polskę na szczycie NATO w Brukseli

Duda bierze udział w spotkaniu szefów państw i rządów krajów NATO w Brukseli. W ramach szczytu zaplanowano spotkania bilateralne prezydenta. Wcześniej szef gabinetu prezydenta poinformował, że Duda rozmawiał z premier Wielkiej Brytanii Theresą May i niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Szczerski powiedział, że rozmowę z brytyjską premier prezydent rozpoczął od złożenia kondolencji po ataku terrorystycznym w Manchesterze. Duda i May rozmawiali "o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i wnioskach, jakie można wyciągnąć z sytuacji, jaka miała miejsce w Manchesterze".

d1kv3ci

Szczerski podkreślił, że rozmowa polskiego prezydenta i brytyjskiej premier dotyczyła agendy szczytu, czyli walki z terroryzmem i wzajemnych zobowiązań sojuszniczych. - Prezydent podziękował Wielkiej Brytanii za uczestnictwo w wysuniętej obecności Sojuszu w naszej części Europy - powiedział minister.

Dodał, że Duda i May rozmawiali także o przyszłości Wielkiej Brytanii w kontekście Brexitu i konieczności utrzymania obecności brytyjskiej w architekturze bezpieczeństwa Europy. - Część rozmowy dotyczyła także brytyjskich wyborów. Theresa May przedstawiła stan kampanii i sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Szczerski poinformował, że prezydent w kuluarach rozmawiał także z liderami innych państw, m.in. z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. W Brukseli Duda ma rozmawiać także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Źródło: WP, Kancelaria Prezydenta, TVN24, PAP

d1kv3ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv3ci
Więcej tematów