Duda rozmawiał z Tuskiem. Jest nagły komunikat kancelarii
Kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda przeprowadził krótką rozmowę z premierem Donaldem Tuskiem "o ewentualnych zmianach ustawodawczych dotyczących mediów publicznych". Rozmowa miała miejsce już po decyzjach ministra Bartłomieja Sienkiewicza.
21.12.2023 | aktual.: 21.12.2023 21:07
"Prezydent jest otwarty na współpracę w ważnych dla Polski sprawach. Prezydentowi nie zostały przedstawione żadne konkretne projekty przepisów. Rozmowa miała miejsce już po decyzjach ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj doszło" - czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta.
W środę prezydent Andrzej Duda zareagował na zamieszanie w TVP. "W związku z dzisiejszymi działaniami ministra kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego" - napisał prezydent.
Donald Tusk natychmiast odpowiedział prezydentowi.
"Panie prezydencie, tak jak już pana informowałem, dzisiejsze działania mają na celu - zgodnie z pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję" - napisał Tusk na platformie X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana władzy w mediach publicznych
Zamierzamy jak najszybciej podjąć prace nad rozwiązaniem problem tego bałaganu, który został zrobiony w sferze mediów publicznych, ustawą, która będzie do zaakceptowania również przez prezydenta - powiedział w czwartek w Sejmie marszałek Szymon Hołownia.
MKiDN poinformowało w środę, że minister kultury i dziedzictwa narodowego, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
We wtorek Sejm przyjął uchwałę, która głosi m.in., że "Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji".
W uchwale napisano także, że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych. Sejm zobowiązał się też do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.
W uzasadnieniu uchwały napisano, że w okresie poprzednich dwóch kadencji Sejmu "publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji i taki stan ma miejsce do dzisiaj".