Trwa ładowanie...

Duda po rozmowie z Barskim. Jest oświadczenie

Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek rano z Dariuszem Barskim. "Prezydent RP podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Pan Dariusz Barski" - czytamy w oświadczeniu.

Andrzej DudaAndrzej DudaŹródło: pap, fot: �ukasz G�gulski
d3y5bnb
d3y5bnb

"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim oraz zastępcami Prokuratora Generalnego. Poinformował, że nie wyraził zgody na odwołanie Prokuratora Krajowego ani nie wyraził opinii ws. powołania nowego Prokuratora Krajowego. Wobec powyższego Prezydent RP podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Pan Dariusz Barski" - czytamy w oświadczeniu na stronie Kancelarii Prezydenta RP na portalu X.

Spotkanie prezydenta z prokuratorem Barskim odbyło się w formule wideopołączenia. Część zastępców Prokuratora Generalnego była obecna w Pałacu Prezydenckim.

- Jeżeli w Polsce rządzi prawo, to prawo wynika z ustaw. Jest ustawa o prokuraturze, ta ustawa mówi wyraźnie, jaki jest tryb odwoływania prokuratora krajowego, jaki jest tryb powoływania, ten tryb został złamany - mówił w niedzielę w Polsat News prezydencki minister Wojciech Kolarski.

d3y5bnb

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamiast realizacji obietnic prawny chaos. Ekspertka: miała być zmiana na lepsze

Rozmowa z Dariuszem Barskim to odpowiedź prezydenta na ostatnie decyzje Adama Bodnara. W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Dariusz Barski od 12 stycznia nie pełni funkcji Prokuratora Krajowego. Resort poinformował również, że Prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

W reakcji na działania ministra sprawiedliwości, Prokuratura Krajowa oświadczyła w piątek, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski, a pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Czytaj także:

Źródło: Kancelaria Prezydenta, PAP

d3y5bnb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y5bnb
Więcej tematów