PolskaDuchowni na Jasnej Górze rozmawiają o Radiu Maryja

Duchowni na Jasnej Górze rozmawiają o Radiu Maryja

Na Jasnej Górze rozpoczęły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu, poszerzonej o biskupów
diecezjalnych. Głównymi tematami spotkania będą kwestie związane z
Radiem Maryja oraz sprawy duszpasterstwa wśród emigracji -
powiedział dziennikarzom rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Rzecznik przestrzegł dziennikarzy, by "za wiele nie obiecywali sobie po dzisiejszym spotkaniu", bo "zbierają się biskupi diecezjalni, którzy poszerzają skład Rady Stałej, a to nie jest zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, kiedy zwykle są głosowane rzeczy dotyczące całego kraju".

Ks. Kloch zaznaczył, że Radio Maryja jest rozgłośnią zakonną, dlatego "o wszelkich zmianach personalnych decydują władze zakonu, a nie biskupi". Wyjaśnił, że brak rozróżnienia tych dwóch rzeczy "powoduje powstawanie wielu niepoprawnych informacji".

Tu personalne decyzje nie zapadną w odniesieniu do jakiegokolwiek zakonu i medium zakonnego - podkreślił rzecznik. Nie zapadną, bo zapaść nie mogą. Biskupi takich uprawnień nie mają - dodał.

Ks. Kloch wyjaśnił, iż zakony są wyłączone spod władzy biskupów w kwestiach administracyjnych i personalnych. Natomiast zakonnicy podlegają władzy biskupów w kwestii nauczania i od nich zależy, w jaki sposób wygląda nauczanie w kwestiach wiary i moralności.

W opinii rzecznika dyskusja odbywać się będzie w duchu listu Sekretariatu Stanu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka z 3 kwietnia, skierowanego do biskupów. Tam są bardzo konkretne uwagi i prośba, aby polscy biskupi dopilnowali tych kwestii - stwierdził. Dodał też, że "partnerem dla Episkopatu Polski w kwestii Radia Maryja jest warszawska Prowincja Zakonu Redemptorystów jako właściciel radia, nie samo radio".

W liście tym podkreślono, że "Stolica Apostolska prosi usilnie biskupów polskich, aby zgodnym działaniem przezwyciężali aktualne trudności spowodowane przez niektóre transmisje i stanowiska zajmowane przez Radio Maryja, które nie uwzględniają w wystarczającym stopniu słusznej autonomii sfery politycznej".

Jak poinformował ks. Kloch, biskupi zajmą się również kwestią duszpasterstwa osób, które wyjeżdżają za granicę, zwłaszcza na Wyspy Brytyjskie (szacuje się, że jest to ok. 400 tys. osób). Prymas Polski kardynał Józef Glemp nie chciał komentować spraw mających być przedmiotem obrad biskupów. Natomiast abp Damian Zimoń powiedział, że tradycyjnie gromadzą się oni na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Mamy za co Bogu dziękować i prosić, modlić się za Ojczyznę; zwłaszcza problemy emigracji są aktualne, wewnętrzne problemy polskiego Episkopatu. Matka Najświętsza zawsze ma nas w opiece. Mamy nadzieję na lepszą przyszłość - powiedział abp Zimoń.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że nie przewiduje się po zakończeniu obrad konferencji prasowej, natomiast oficjalny komunikat najpewniej opublikowany zostanie dopiero w środę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)