PolskaDrugie podejście PO do reformy mediów publicznych

Drugie podejście PO do reformy mediów publicznych

Platforma chce gotowy już projekt nowej
ustawy o mediach publicznych pokazać PSL i SLD - zapowiada "Gazeta
Wyborcza".

Przygotowana w Ministerstwie Kultury pod kierunkiem prof. Tadeusza Kowalskiego "ustawa o zadaniach publicznych w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych" zakłada m.in. że abonament zostanie zlikwidowany, zastąpi go Fundusz Misji Publicznej zasilany przez budżet państwa z wpływów VAT od spółek medialnych.

Według "GW", ani PO, ani SLD nie chcą, by te zmiany na rynku mediów wprowadzała obecna KRRiT, bo zasiadają w niej tylko ludzie PiS i dwóch już praktycznie nieistniejących ugrupowań - LPR i Samoobrony. Kadencja Krajowej Rady kończy się w 2012 r.

Dlatego do projektu o mediach publicznych dołączono zapisy o KRRiT z ustawy zawetowanej przez prezydenta. Krajowa Rada liczyłaby siedmiu członków (dziś pięciu), którzy musieliby zyskać rekomendacje co najmniej dwóch ogólnopolskich stowarzyszeń twórczych, dziennikarskich lub uczelni wyższych. W drodze konkursu KRRiT wybierałaby rady nadzorcze TVP i PR, a te - także w drodze konkursu - nowe zarządy.

W praktyce oznacza to, że po wejściu w życie ustawy zostałaby wybrana nowa KRRiT. PO w kuluarowych rozmowach przyznaje, że poparcie lewicy dla tej ustawy jest niemal pewne - pisze "GW".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)