PolskaDrugi pozew o odszkodowanie dot. katastrofy hali w Katowicach

Drugi pozew o odszkodowanie dot. katastrofy hali w Katowicach

Do Sądu Okręgowego w Katowicach wpłynął drugi
pozew dotyczący styczniowej katastrofy hali Międzynarodowych
Targów Katowickich (MTK). Mieszkaniec Krakowa domaga się w nim 100
tys. zł zadośćuczynienia za doznane obrażenia i dramatyczne
przeżycia, których doświadczył.

05.07.2006 | aktual.: 05.07.2006 14:41

Autor pozwu motywuje w nim m.in., że był ostatnią żywą osobą, wydobytą spod ruin hali. Przez kilka godzin przeżywał związany z tym ból i stres. Wnioskuje o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę- powiedział rzecznik katowickiego sądu, sędzia Krzysztof Zawała.

Dodał, że pozew przeszedł już procedurę formalną i został przyjęty do rozpatrywania. Wkrótce sąd powinien rozpoznać towarzyszący mu wniosek o ustanowienie stosownego zabezpieczenia na majątku MTK. Potem prawdopodobnie sąd zaproponuje mediację między stronami.

Pierwszy pozew związany z katastrofą wpłynął do sądu dwa tygodnie temu. Mieszkanka Gdańska, której mąż zginął pod zawalonym dachem hali, domaga się od MTK ponad 500 tys. zł. Na jej wniosek sąd zwolnił ją z opłat związanych z wysokością roszczenia, odrzucił natomiast wniosek o zabezpieczenie, uznając, że związany z tym interes prawny nie został wystarczająco uprawdopodobniony. Sprawę skierowano do mediacji. Wcześniej kobieta bezskutecznie próbowała załatwić sprawę polubownie.

Według sędziego Zawały, można spodziewać się kolejnych pozwów, zarówno od osób, które ucierpiały w katastrofie, jak i ze strony rodzin śmiertelnych ofiar zawalenia się hali. Być może wkrótce inne sprawy zostaną przekazane do Katowic z innych sądów w kraju. Ofiary były bowiem z całej Polski i możliwe, że złożą pozwy w miejscach swojego zamieszkania.

Możliwe są również zbiorowe pozwy przeciwko MTK. Kilka miesięcy temu niektórzy poszkodowani i ich pełnomocnicy zapowiadali w rozmowach z dziennikarzami, że przygotują taki pozew. Wkrótce do sądu ma wystąpić m.in. katowickie stowarzyszenie "Wokanda", z którego pomocy korzysta około 10 poszkodowanych w katastrofie.

Do katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich doszło 28 stycznia podczas wystawy gołębi pocztowych. W tragedii zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Zarówno wśród zabitych, jak i rannych, byli obcokrajowcy. Po katastrofie aresztowano trzech szefów MTK oraz dwóch projektantów hali. Według ustaleń prokuratury, ich świadome zaniedbania przyczyniły się do tragedii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)