Trwa ładowanie...
d2x8tjq
19-06-2009 10:10

Drugi dzień szczytu UE - batalia o akceptację Traktatu z Lizbony w Irlandii

W Brukseli rozpoczął się w piątek drugi dzień szczytu UE. Po zgodzie przywódców w czwartek na reelekcję przewodniczącego KE Jose Barroso, do uzgodnienia pozostały gwarancje prawne dla Irlandii, by przekonać obywateli tego kraju do przyjęcia Traktatu z Lizbony w ponownym referendum jesienią.

d2x8tjq
d2x8tjq

Obiecane w zeszłym roku Irlandii gwarancje prawne dotyczą neutralności kraju, polityki podatkowej i wyłącznych kompetencji Irlandii w prawie rodzinnym. Punktem spornym pozostaje ich forma prawna, ale wszystko wskazuje na to, że gwarancje będą zapisane w prawnie wiążącej decyzji UE lub protokole do Traktatu, którego nie trzeba będzie ratyfikować we wszystkich 27 krajach UE.

- Jestem bardzo zadowolony z postępu rozmów w sprawie gwarancji - deklarował premier Irlandii Brian Cowen przed szczytem. Dzień wcześniej wysłał do wszystkich przywódców list z gorącym apelem, by gwarancje były jak najsilniejsze z prawnego punktu widzenie - by stanowiły pierwotne prawo UE.

Szczyt potwierdzi też w piątek determinację UE w doprowadzeniu do sukcesu na konferencji klimatycznej w Kopenhadze w grudniu br., gdzie ma być podpisane światowe porozumienie o redukcji emisji CO2 po roku 2012 (tzw. post-Kioto). Nie będzie jednak decyzji w drażliwej dla Polski kwestii, jak podzielić unijną składkę między kraje UE na wsparcie państw trzecich w walce z ociepleniem klimatu. Jeszcze przed szczytem polski rząd zagwarantował sobie, by na razie nie przesądzać liczenia na podstawie wysokich w Polsce, ze względu na energetykę opartą na węglu, emisji CO2. Warszawa twierdzi, że zapłaciłaby w takim wariancie nieproporcjonalnie dużo - nawet do 12 proc. - i proponuje podział na podstawie PKB danego kraju.

Premier Donald Tusk powiedział po pierwszym dniu szczytu, że to kolejny etap walki o to, aby unijne ambicje w walce ze zmianami klimatycznymi nie były groźne dla Polski. - Udało się przeforsować taki zapis (we wnioskach końcowych), który ma decydować o podziale finansowych zobowiązań na rzecz ochrony klimatu. Znowu trochę udało się ugrać w tych kwestiach finansowo-gospodarczo-klimatycznych - ocenił.

W czwartek, za cenę ustępstw wobec Wielkiej Brytanii, Komisja Europejska uzyskała na szczycie poparcie dla zaproponowanej przez siebie architektury europejskiego nadzoru finansowego, co ma ustrzec UE przed powtórką kryzysu. Szczegółowe propozycje legislacyjne ws. powołania nowych ogólnounijnych organów KE ma przedstawić jesienią.

d2x8tjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x8tjq
Więcej tematów