Drugi dzień "starych matur"
15 tys. abiturientów z 5-letnich techników i z techników uzupełniających po zasadniczych szkołach zawodowych, przystąpiło o godzinie 9. do drugiego pisemnego egzaminu podczas matur przeprowadzanych według starych zasad.
10.05.2006 | aktual.: 10.05.2006 12:55
Maturzyści muszą napisać pracę z wybranego przedmiotu: matematyki, historii, biologii, geografii, fizyki, chemii lub języka obcego. We wtorek - w pierwszym dniu - zdawali pisemnie język polski (tematy przygotowały kuratoria oświaty).
"Stare matury" zdaje także ponad 70 tys. abiturientów ze szkół dla dorosłych. Ich egzamin zaczyna się o godz. 15.30. Dorośli stanowią większość "starych maturzystów".
"Stare matury" odbywają się w szkołach; egzaminy oceniane są przez pracujących w nich nauczycieli. Kilka dni później, po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.
Najwięcej zdających egzamin dojrzałości według starych zasad jest w województwach: mazowieckim (12,5 tys. w szkołach dla dorosłych i 2,5 tys. w szkołach dla młodzieży), śląskim (9,8 tys. w szkołach dla dorosłych i 1,7 tys. w szkołach dla młodzieży) i wielkopolskim (9,8 tys. dla dorosłych i 1,1 tys. dla młodzieży).
W związku z wprowadzeniem tzw. nowych matur (egzaminy przygotowują i przeprowadzają Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne) od kilku lat liczba zdających egzaminy według starych zasad maleje. Egzaminy "po staremu" zdają ci abiturienci, którzy skończyli 8-klasowe szkoły podstawowe.
Równolegle ze "starymi" maturami trwają nowe. Do nowej matury przystąpiło w tym roku 426 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników; muszą oni zdawać obowiązkowo pisemnie: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy z czternastu). Muszą też zdać dwa obowiązkowe ustne egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
W środę "nowi maturzyści" mają pisemny egzamin z biologii. Chęć zdawania tego właśnie przedmiotu zadeklarowało 114 tys. spośród nich. Biologia jest drugim - po geografii - najczęściej wybieranym przez maturzystów przedmiotem.
Egzamin z biologii, podobnie jak większość egzaminów z innych przedmiotów, można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu z biologii na poziomie rozszerzonym zadeklarowało blisko 60% abiturientów zdających egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym.