Drugi dzień matur - przedmioty do wyboru
Środa była drugim dniem pisemnych matur.
Abiturienci pisali egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu:
matematyki, historii, biologii, geografii, fizyki,
chemii lub języka obcego.
Uczniowie dziennych szkół średnich przystąpili do egzaminu punktualnie o godz. 9. Dorośli ze szkół wieczorowych zdają maturę po południu - ich egzaminy rozpoczęły się o godz. 15.30. Według kuratoriów, matury w poszczególnych województwach przebiegły raczej bez zakłóceń.
Komórka na maturze
Jeden incydent został odnotowany w woj. lubelskim. Maturzysta zdający egzamin maturalny z matematyki w Rejowcu został skreślony z listy zdających za używanie telefonu komórkowego podczas egzaminu.
_ "Na sali, gdzie odbywał się egzamin z matematyki, zadzwonił telefon komórkowy jednego ze zdających. Posiadanie telefonu przy sobie w czasie egzaminu jest niedozwolone. Zgodnie z przepisami przewodniczący komisji egzaminacyjnej skreślił go z listy zdających"_ - powiedziała dyrektor chełmskiej delegatury lubelskiego kuratorium oświaty Anna Dudek-Janiszewska. Uczniowie, którzy mieli telefony komórkowe, przed egzaminem mieli je wyłączyć i położyć na specjalnie wyznaczonym do tego stoliku.
Przepisy regulujące przeprowadzanie egzaminu dojrzałości mówią, że zdający, który podczas egzaminu pisemnego lub ustnego korzysta z niedozwolonych form pomocy, podlega skreśleniu z listy zdających.
Jak co roku najwięcej abiturientów zdecydowało się na zdawanie matematyki. Na drugim miejscu były historia i geografia, a następnie biologia. Spośród języków obcych młodzież najchętniej zdawała angielski.
Przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości uczniowie mówili, że drugi dzień matur jest łatwiejszy. "Dlatego, że zamiast obowiązkowego polskiego każdy zdaje to, z czego jest najlepszy i co będzie prawdopodobnie zdawał na studia, ale mimo wszystko, myślę, że każdy i tak trochę się boi" - powiedział jeden z warszawskich maturzystów.
Nie ma jak matematyka
W woj. mazowieckim matematykę wybrało blisko 45% abiturientów. Na drugim miejscu była historia, a potem geografia, biologia i język angielski. Najmniej uczniów wybrało chemię i fizykę.
"Matematyka była łatwa w porównaniu do ubiegłych lat. Nastawiałem się na dużo trudniejszy egzamin. Zadania były proste, chyba ze względu na to, że to już ostatni rok starych matur" - powiedzieli uczniowie LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie.
_ "Poszło mi co najmniej dobrze. Trochę pomagali nauczyciele, na przykład mówili, co poprawić"_ - powiedział Marek z tej samej szkoły, który zdawał biologię. "Wybrałam trzeci temat z historii (Rzeczpospolita Obojga Narodów XVII stulecia w oczach cudzoziemców. Praca na materiałach źródłowych - PAP). Bardzo łatwo było napisać wypracowanie, bo wszystko wynikało z tekstu źródłowego" - przyznała inna maturzystka.
_ "Pisałem historię, wybrałem trzeci temat (Porównaj dwie niepodległości Rzeczypospolitej: 1918 i 1945 roku - analiza źródeł - PAP), bo w czasie naszego przystąpienia do Unii Europejskiej słowo 'niepodległość' jest szczególnie aktualne. Nie sposób w tym kontekście nie zająć stanowiska w sprawie naszej niepodległości. Mam nadzieję, że komisja nie ukarze mnie za poglądy"_ - powiedział Maciej z Technikum Budowlanego w Poznaniu.
_ "Było tak samo, jak na próbnej maturze. Zadania były proste. Myślę, że zdałam"_ - powiedziała maturzystka z V LO we Wrocławiu, która zdawała matematykę.
_ "Wczoraj było gorzej, bo u mnie z pisaniem krucho. A dziś nie miałem problemów z rozwiązaniem zadań. Prawie relaks"_ - powiedział jeden z uczniów IV LO w Rzeszowie. Zadowolony ze swojej pracy był także jego kolega Paweł, który zdawał język angielski.
Teraz sen, albo impreza
Gorzej przebieg matur oceniali uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Justyna z Technikum Hotelarskiego, zdająca angielski przyznała, że miała problemy z częścią leksykalno-gramatyczną. "Wyszłam po trzech godzinach, ale do końca nie jestem pewna, czy wszystko dobrze napisałam. Obawiam się o wynik" - powiedziała.
W woj. zachodniopomorskim pojedyncze osoby zdecydowały się zdawać języki: włoski, szwedzki i hiszpański - poinformowało tamtejsze kuratorium.
Część abiturientów, wychodząc z egzaminu, powiedziała, że wieczorem będą "odsypiać nocne wkuwanie", inni - że finał pisemnych matur uczczą na imprezach.
Za kilka dni, po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne. Termin rozpoczęcia egzaminów ustnych w każdej szkole ustalany jest indywidualnie.
Tegoroczni maturzyści ze szkół dziennych są ostatnim rocznikiem, który zdaje egzamin dojrzałości według starych zasad. Od przyszłego roku obligatoryjna będzie nowa matura.