Druga tura wyborów samorządowych. Cisza wyborcza. Czas trwania, zasady
Trwa druga tura wyborów samorządowych. W jej trakcie - a także przed głosowaniem - obowiązuje cisza wyborcza. Kiedy nastąpi jej zakończenie? Jakie działania mogą zostać uznane za naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej?
Druga tura wyborów samorządowych odbywa się w 748 gminach i miastach. Ich mieszkańcy w niedzielę 21 kwietnia w godzinach 7:00-21:00 będą mieli możliwość oddania głosów na osoby ubiegające się o urząd wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Czas głosowania, jak i doba go poprzedzająca, są okresem ciszy wyborczej.
Cisza wyborcza w II turze wyborów samorządowych. Termin
Zgodnie z treścią art. 107. par. 1 Kodeksu wyborczego, "w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione". Oznacza to, że cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych rozpoczęła się o północy z 19 na 20 kwietnia. Jej zakończenie nastąpi wraz z zakończeniem głosowania.
Co kluczowe, cisza wyborcza związana z drugą turą wyborów samorządowych obowiązuje na terytorium całej Polski - również w miejscach, w których wynik wyborów rozstrzygnął się w pierwszym głosowaniu, które miało miejsce w niedzielę 7 kwietnia.
Cisza wyborcza. Złamanie zakazu agitacji grozi karą
W czasie obowiązywania ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji na rzecz konkretnych kandydatów. Niedozwolone jest również agitowanie w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym dany lokal się znajduje. Zakaz agitacji w czasie ciszy wyborczej obejmuje również działania w internecie. Co grozi za złamanie lub naruszenie ciszy wyborczej?
Zgodnie z artykułem 498. Kodeksu wyborczego, "kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą - podlega karze grzywny". Jej wysokość może sięgać kilku tysięcy złotych.
Na wyższe kary narażają się jednak podmioty, które w czasie ciszy wyborczej opublikują wyniki sondaży wyborczych. Jak informuje art. 500. Kodeksu wyborczego, "kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania - podlega grzywnie od 500 000 do 1 000 000 złotych".