Drób w hodowlach zarodowych może przebywać na otwartej przestrzeni
Kaczki i gęsi w hodowlach zarodowych mogą
być trzymane na wolnej przestrzeni. Dopuszcza to nowelizacja
rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie środków ochronnych,
związanych z możliwością wystąpienia ptasiej grypy.
Jak poinformował resort rolnictwa, rozporządzenie pozwala na trzymanie stad zarodowych i reprodukcyjnych kaczek i gęsi na otwartej przestrzeni, po wcześniejszym poinformowaniu o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.
Fermy zarodowe kaczek i gęsi muszą trwale oznakować ptaki, a ich przebywanie na otwartej przestrzeni nie może przekraczać 6 godzin dziennie. Ptaki muszą być pod stałym nadzorem, nie powinny mieć kontaktu z dzikim ptactwem. Kaczki i gęsi nie mogą ponadto mieć dostępu do otwartych zbiorników wodnych - wyjaśniło biuro prasowe resortu rolnictwa.
Nowelizacja ustala, że lekarz weterynarii będzie przeprowadzał badanie kliniczne ptaków w stadzie raz w miesiącu, a co 2 miesiące będzie przeprowadzane badanie w kierunku ptasiej grypy, na wykrycie wirusa H5, H7. Oba te badania muszą zostać po raz pierwszy wykonane przed wypuszczeniem ptaków na wolną przestrzeń.
Gołębie pocztowe mogą być wypuszczane z gołębnika na loty treningowe jedynie w najbliższym sąsiedztwie gołębnika. Ptaki te muszą być jednak trzymane oddzielnie od innych ptaków oraz karmione i pojone w zamkniętym pomieszczeniu.
Jak poinformowało ministerstwo, powodem złagodzenia wymogów chowu drobiu było wystąpienie poważnych problemów w rozrodzie drobiu wodnego - gęsi i kaczek oraz konieczność czasowego wypuszczania z pomieszczeń gołębi pocztowych. (eg)