ŚwiatDrewniane krawaty, czyli stolarstwo odzieżowe

Drewniane krawaty, czyli stolarstwo odzieżowe

Wielkim szlagierem przedświątecznych zakupów w Chotieborzu na Wysoczyźnie Czesko-Morawskiej są... drewniane krawaty. Ich wytwórcą jest miejscowy stolarz Lubosz Maszek, specjalizujący się w wykonywaniu modnych dodatków z drewna.

17.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Maszek wyprodukował już ponad 100 drewnianych krawatów. Każdy to absolutny unikat, ozdobiony kolorowymi, niepowtarzalnymi wzorami.

"Odzieżowy" stolarz produkuje krawaty z dobrze wysuszonego drewna klonowego, a każdy składa się z jedenastu elementów, połączonych z sobą gumką kapeluszową.

Najwięcej pracy wkłada Lubosz Maszek w wyrzeźbienie fantazyjnego węzła, przez który przechodzi taśma. Tę - z regulowaną długością - zapina się wokół szyi podobnie jak te, które znane są z muszek do smokingów.

Swoje pierwsze krawaty rzeźbiłem z jednego kawałka drewna, ale nie były tak interesujące jak te, które produkuję obecnie, a ponadto źle się nosiły - wyjaśnia Maszek.

Chotieborzski stolarz odzieżowy pierwsze krawaty robił wyłącznie dla siebie. Później strugał je dla kolegów, a jesienią tego roku zaczął je wytwarzać dla sklepów z modnymi dodatkami. Do skórzanych ubrań albo do dżinsów nosi się je wyśmienicie - twierdzi Maszek.

Twórca drewnianych krawatów wyrzeźbił już także drewniane muszki (motylki), a nawet drewniany kapelusz; planuje produkcję drewnianych pasków. Jak przyznał, jego marzeniem jest taki pokaz mody, podczas którego modelki i modele od stóp do głów będą odziani w drewno. (jask)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)