Dramatyczny wzrost zachorowań na krztusiec w Lubelskiem
W 2024 r. na krztusiec zachorowało 677 mieszkańców Lubelszczyzny, co stanowi niemal 70-krotny wzrost w porównaniu do 2023 r. - informuje PAP.
22.11.2024 | aktual.: 22.11.2024 15:42
Dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie wskazują, że od 1 stycznia do 15 listopada 2024 r. w woj. lubelskim odnotowano 677 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. było ich zaledwie 10.
Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ podała, że w całej Polsce odnotowano 26 072 przypadki krztuśca, co jest niemal 36-krotnym wzrostem w porównaniu do 2023 r., kiedy to zachorowało 738 osób.
Dr Barbara Hasiec, ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie, podkreśliła, że krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci z powodu ich krótkich dróg oddechowych i dużej ilości wydzieliny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zdradliwa choroba"
- Choroba przebiega zdradliwie – na początku przypomina inne infekcje dróg oddechowych. Dopiero po około trzech tygodniach dochodzi do kaszlu napadowego, który także trwa kilka tygodni, a czasem dłużej – wyjaśniła dr Hasiec. Dodała, że często chorują całe rodziny, zakażając się wzajemnie.
Ciężkie napady kaszlu mogą prowadzić do niedotlenienia, co objawia się sinieniem i wymiotami, a w konsekwencji do poważnych powikłań, jak zapalenie płuc czy encefalopatia niedotlenieniowa.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania krztuścowi są obowiązkowe szczepienia dzieci. Dr Hasiec zachęca do konsultacji z lekarzem rodzinnym w celu uzyskania informacji o dostępnych szczepionkach i harmonogramie szczepień. Krztusiec, znany także jako koklusz, to zakaźna choroba bakteryjna układu oddechowego, rozprzestrzeniająca się drogą powietrzno-kropelkową.
Przeczytaj także: