Dramat w Małopolsce - ludzie muszą uciekać przed wodą
W wyniku trwających przez całą ostatnią dobę obfitych opadów deszczu wzrasta poziom wód w rzekach w Małopolsce. Z powodu zagrożenia wielką wodą zarządzono ewakuację ok. 50 mieszkańców wsi Uszew, Gnojnik i Gosprzydowa w powiecie brzeskim, w sąsiedztwie rzeki Uszwicy. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka, mieszkańcy będą ewakuowani do rodzin i sąsiadów.
01.09.2010 | aktual.: 01.09.2010 16:37
Prawdopodobieństwo przelania się wody przez wały przeciwpowodziowe wynosi poniżej 30% Praktycznie nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia powodzi - uspokajał dyrektor IMiGW Mieczysław S. Ostojski. Intensywnych opadów deszczu synoptycy spodziewają się jeszcze tylko tej nocy.
Na Wiśle ukształtowała się fala wezbraniowa. - Prognozujemy, że osiągnie ona 570 cm w Krakowie dzisiaj między 14 a 17. Jednak, pomimo że przekroczony zostanie stan alarmowy, odległość od korony wału wynosi 494 cm. Jest to więc bardzo duży zapas - podkreślił.
Sytuacja w Małopolsce
Najtrudniejsza sytuacja panuje w powiatach: krakowskim, myślenickim, suskim, wadowickim, chrzanowskim i bocheńskim. Alarm powodziowy ogłoszono do tej pory w gminach: Skawina, Kłaj, Pcim, Łapanów, Bochnia a także w miastach: Krakowie, Bochni i Oświęcimiu oraz w powiecie suskim.
Stan Wisły na wodowskazie Kraków - Bielany przekroczył w środę stan alarmowy o 24 cm i wynosił 542 cm. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w 15 gminach oraz w powiatach myślenickim i oświęcimskim. Stany alarmowe na rzekach są przekroczone w 12 miejscach, stany ostrzegawcze w 14.
Fala kulminacyjna dotrze do Krakowa
Dzisiaj między 14 a 17 ma przejść fala wezbraniowa w Krakowie. Wskaźnik w Bielanach prawdopodobnie wskaże 570 cm. Do korony wałów pozostanie ok. 490 cm. O godz. 22.00 fala kulminacyjna spodziewana jest w Popędzynce (powiat brzeski).
Według prognoz fala kulminacyjna opuści Małopolskę w czwartek. Między 6 a 9 rano wodowskaz na Wiśle w miejscowości Karsy (powiat dąbrowski - na granicy z województwem świętokrzyskim) prawdopodobnie wskaże 640 cm, czyli będzie poniżej stanu alarmowego.
Synoptycy prognozują, że w Małopolsce będą występować opady deszczu, miejscami intensywne. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 30 do 40 mm. Wysoko w górach spodziewane są opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem.
Jak poinformował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad (GDDKiA), z powodu wylania rzeki Rudawy na odcinku ok. 800 m została zalana droga krajowa nr 79 pod wiaduktem kolejowym w Zabierzowie koło Krakowa. Droga jest tam zamknięta do odwołania. Objazd przez obwodnicę autostradową trasą: węzeł Radzikowskiego - S7 - A4 węzeł Balice II - droga wojewódzka 774 - do drogi krajowej 79.
Województwo śląskie
W ciągu minionej doby w zlewni Wisły i Odry zanotowano wzrosty poziomu wody spowodowane opadami deszczu oraz zwiększonymi odpływami ze zbiorników. W dalszym ciągu na Wiśle i Odrze spodziewane są wzrosty poziomu wody na granicy stanów wysokich. Podobnie w zlewni Małej Wisły, Soły i ich dopływach w związku z intensywnymi opadami deszczu przewiduje się, że nastąpią dalsze wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich i przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w ciągu nocy lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe.
31 sierpnia 2010 roku wojewoda śląski ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego, oraz miasta Bielsko-Biała.
W związku z intensywnymi opadami deszczu jednostki Państwowej Straży Pożarnej interweniowały łącznie 589 razy. Działania polegały przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianiu przepustów i zabezpieczeniu wałów przeciwpowodziowych.
W ciągu najbliższych 12 godzin w wyniku prognozowanych dalszych opadów deszczu w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły spodziewane jest utrzymanie się stanów wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanów alarmowych.
Województwo podkarpackie
W ciągu ostatniej doby w zlewniach Wisłoka, Wisłoki i Sanu odnotowano opady deszczu, które spowodowały wzrosty poziomów wody od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Obecnie na większości rzek stan wody układa się w strefie stanów średnich oraz lokalnie w strefie stanów wysokich. Aktualnie na żadnym wodowskazie nie jest przekroczony stan ostrzegawczy. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.
IMGW prognozuje, iż w związku z dalszymi opadami deszczu, w ciągu następnej doby wystąpią dalsze wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Województwo świętokrzyskie
Po intensywnych opadach deszczu wzrasta poziom wody w rzekach w województwie świętokrzyskim. W środę stan alarmowy w niektórych miejscach przekroczyły rzeki: Kamienna, Czarna Staszowska, Bobrza i Koprzywinka.
Jak poinformował dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody świętokrzyskiego, Kamienna przekroczyła stan alarmowy w Wąchocku i Bzinie, Bobrza - w Słowiku, Czarna Staszowska - w Rakowie, Koprzywianka - w Koprzywnicy. Powyżej stanów alarmowych płynie także Łagowianka i Czarna Nida.
Wisła w Szczucinie, na granicy województwa świętokrzyskiego i małopolskiego, osiągnęła stan ostrzegawczy.
W związku z zagrożeniem powodziowym alarm powodziowy ogłosiły władze Skarżyska-Kamiennej. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w gminie Daleszyce oraz w trzech gminach powiatu buskiego: Nowym Korczynie, Wiślicy i Pacanowie.
Wały rzeczne są na bieżąco monitorowane. Pod szczególną kontrolą są miejsca, w których podczas wiosennej powodzi woda wylała z koryt rzek. Świętokrzyskie zbiorniki wodne mają rezerwę i w razie potrzeby przyjmą nadmiar wody.
W regionie deszcz pada intensywnie od wtorkowego poranka. Strażacy we wtorek odnotowali ponad 120 interwencji w regionie, przede wszystkim: wypompowywali wodę z zalanych piwnic i rozlewisk, udrażniali przepusty drogowe i usuwali nadłamane konary drzew.
Od rana strażacy interweniowali w ok. stu przypadkach - głównie wypompowując wodę z podtopionych piwnic i posesji. Układali także worki z piaskiem, zabezpieczające posesje przed wodą.
Według informacji dyżurnego Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Kielcach, woda w spływa w podtopione miejsca z wyżej położonych terenów lub z małych cieków wodnych, które pozbawione są obwałowań.
Województwo opolskie
Rano zostały ogłoszone pogotowia przeciwpowodziowe dla miasta Prudnik oraz gminy Głogówek. W powiecie nyskim wystąpiły niewielkie, lokalne podtopienia.
Sprawdź prognozę w serwisie pogoda.wp.pl.