Trwa ładowanie...
d2edy19

DR Konga skazała na śmierć dwóch Norwegów

Sąd wojskowy w Demokratycznej Republice Konga skazał na śmierć dwóch Norwegów, nakazując jednocześnie im i rządowi Norwegii zapłacenie ponad 60 mln dolarów odszkodowania za szkody, jakie obaj wyrządzili w afrykańskim kraju.
Share
d2edy19

27-letni Joshua French i 28-letni Tjostolv Moland zostali oskarżeni o morderstwo, szpiegostwo i przemyt broni, kiedy w maju tego roku w pobliżu miasta Kisangani na wschodzie Konga znaleziono ich kierowcę zabitego strzałem w głowę.

Wyrok, przy pełnej sali, ogłosił występujący anonimowo funkcjonariusz.

Kiedy powiedział, że Norwegia i obaj skazani muszą zapłacić kongijskiemu państwu 60 mln dolarów, oprócz kilkudziesięciu tysięcy odszkodowania dla rodziny zabitego kierowcy, publiczność powitała to głośnymi okrzykami radości.

d2edy19

Oskarżeni i ich obrońcy zapowiedzieli odwołanie się od wyroku.

Przewodniczący wojskowego sądu w Kisangani, kapitan Claude Disimo, wcześniej odrzucił argumenty obrony. Oświadczył, że to Moland zastrzelił kierowcę i że obaj Norwegowie byli szpiegami, stanowiącymi zagrożenie dla Konga.

- Są czynnymi wojskowymi, o czym świadczą ich książeczki wojskowe, ważne do 2016 i 2017 roku. Pod tym względem są oni de facto agentami wywiadu swojego kraju - powiedział.

Norwegowie wcześniej służyli w norweskich siłach zbrojnych.

d2edy19

Według norweskich dyplomatów, kontakty między oskarżonymi a norweskim wojskiem czy jakąkolwiek oficjalną instytucją urwały się w 2007 roku.

Nie jest jasne, co obaj robili na wschodzie Konga. Kraj ten przyciąga zainteresowanie inwestorów dzięki odkryciom ropy naftowej pod Jeziorem Alberta na granicy z Ugandą.

Byli żołnierze często najmowani są przez prywatne firmy ochroniarskie, ale pozostaje do wyjaśnienia, dla kogo Norwegowie pracowali.

d2edy19

Podziel się opinią

Share
d2edy19
d2edy19
Więcej tematów