Trwa ładowanie...

Dr Agnieszka Łada: Polska stała się znaczącym graczem na arenie europejskiej

Wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej pokazuje, że Polska stała się znaczącym graczem na arenie europejskiej - uważa dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Jej zdaniem jest to też sygnał wysłany Rosji, że UE nie będzie jej ulegać.
Share
Donald Tusk po wyborze na przewodniczącego Rady Europejskiej
Donald Tusk po wyborze na przewodniczącego Rady EuropejskiejŹródło: PAP/EPA, Fot: Julien Warnand
d2cama0

- Wybór Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej pokazuje, że Polska stała się naprawdę znaczącym graczem w polityce i na arenie europejskiej, że Polska bardzo awansowała - z pozycji nowego kraju członkowskiego, który musi się wiele nauczyć, aż do kraju, który potrafi być znaczącym graczem. Tylko takie kraje dostają ważne stanowiska w Unii - uznała.

Kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych dr Agnieszka Łada oceniła, że sobotni wybór to także osobisty sukces Donalda Tuska. - Musiał cieszyć się uznaniem, szacunkiem i poważaniem innych przywódców Unii Europejskiej oraz opinią osoby, z którą da się współpracować, a to jest kluczowe. Pamiętajmy, że Polska miała przez pewne lata w UE wizerunek kraju, z którym ciężko się dogadać i współpracować, który jest nieprzewidywalny. Na to konkretne stanowisko wybiera się osobę, z którą można się porozumieć i współpracować. Ten wybór pokazuje, że zarówno Polska, jak i premier Tusk, mają taki wizerunek w UE i to bardzo wiele znaczy dla Polski - oceniła.

Jej zdaniem wybór premiera polskiego rządu na przewodniczącego Rady Europejskiej ma też znaczenie symboliczne. - W tym konkretnie momencie mamy wojnę w kraju sąsiadującym z Polską, na Ukrainie. Wiadome jest w UE, że Polska prowadzi ostrą, konkretną politykę wobec Rosji, że nie jest krajem, który chce ulegać Rosji. Wybranie na to stanowisko polityka - premiera rządu, który taką politykę prowadzi, jest symbolicznie - w tym sensie, że Unia Europejska nie boi się pokazać Rosji, że ma własne poglądy, własną politykę i że nie będzie chciała Rosji ulegać - zauważyła Łada.

d2cama0

Uznała też, że jest to konkretny sygnał ze strony UE w stronę Putina i Rosji. - Może to nie był kluczowy argument, żeby wybrać Tuska, natomiast na pewno przywódcy innych państw i rządów musieli brać pod uwagę, że wybierają polityka, który będzie dążył do prowadzenia ostrej polityki wobec Rosji. To pokazuje też, że Unia patrzy również na nasz punkt widzenia - powiedziała.

Jako jedno z najważniejszych wyzwań Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej wskazała właśnie kwestię stosunków z Rosją i politykę wschodnią. - To będzie na pewno bardzo ważne zadanie - podkreśliła.

Tusk będzie musiał się też zająć - jak zauważyła - koordynacją stanowisk innych państw członkowskich. - I to właśnie w tych najbliższych tygodniach, kiedy nie będzie miał tej funkcji - pamiętajmy, że przejmie ją od 1 grudnia - już będzie musiał wchodzić w te dyskusje; a od 1 grudnia przejmie koordynowanie stanowisk wobec innych partnerów UE - tłumaczyła.

Kolejne ważne zadanie, którym będzie musiał się zająć Tusk jako przewodniczący Rady to sytuacja gospodarcza w UE - wskazała. - Może już nie mamy tak silnego kryzysu jak jeszcze dwa lata temu, ale pewne mechanizmy dopiero wchodzą w życie - np. unia bankowa. Pewne mechanizmy będą dopiero się rozwijać, a pewne zabezpieczenia finansowe w UE na pewno będą jeszcze wprowadzane. Dużo będzie zależało od tego, by udało się doprowadzić do konsensusu - zwróciła uwagę.

d2cama0

Wskazała też na kwestie migracyjne. - Do UE napływają migranci nawet z innych kontynentów - to też jest temat, który przekroczy uprawnienia ministrów i na pewno będzie stawał także na naradach europejskich. No i w końcu temat energetyki - dla Polski też kluczowy. Tusk będzie musiał prowadzić negocjacje w kwestii: co dalej z energetyką. Pamiętajmy, że był on autorem pomysłu unii energetycznej. To na ile będzie go realizował i na ile mu się to uda - to też jest pytanie na najbliższe miesiące - oceniła dr Łada.

d2cama0

Podziel się opinią

Share
d2cama0
d2cama0
Więcej tematów