Trwa ładowanie...
d3550gz

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nową e-usługę. Będzie wysyłać SMS-y z przypomnieniem o potrzebie wymiany dowodu osobistego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność
(Fotolia)
d3550gz

Powiadomienie będzie wysyłane w wiadomości SMS trzykrotnie - na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dokumentu. Dostaną je te osoby, które posiadają Profil Zaufany. O nowej usłudze minister Marek Zagórski poinformował na Twitterze.

- Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMS, na trzeci nie musimy już czekać - dodał szef resortu.

d3550gz

Obejrzyj: Do pociągu bez dowodu. Minister: nowinki wymagają przełamania bariery mentalnej

Resort zapewnia również, że "wkrótce przybędzie takich usług". "A wszystko dzięki przyjętej dziś przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o informatyzacji" - podano w komunikacie.

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że zaproponowane rozwiązania ułatwią i przyspieszą załatwianie spraw urzędowych oraz pomogą uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji wynikających np. z nieterminowego załatwienia spraw.

d3550gz

Czytaj: Facebook przegrał w sądzie. Grozi mu wielomiliardowa kara

"Poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy – w tym np. o niedotrzymaniu terminów – czy też właśnie o upływie ważności dokumentów. Dodatkowa korzyść – w niektórych przypadkach, dla obu stron, wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji" - wyjaśniał cytowany w komunikacie Marek Zagórski.

Dowiedz się: Ministerstwo Cyfryzacji zakończy konsultacje białych obszarów NGA 6 września

Podkreślono, że "bezpośredni kontakt z obywatelem będzie możliwy dzięki powstaniu Rejestru Danych Kontaktowych (RDK), w którym gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu)".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3550gz

Podziel się opinią

Share

d3550gz

d3550gz
Więcej tematów