Trwa ładowanie...

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nową e-usługę. Będzie wysyłać SMS-y z przypomnieniem o potrzebie wymiany dowodu osobistego.

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważnośćŹródło: Fotolia
d1c5l3b
d1c5l3b

Powiadomienie będzie wysyłane w wiadomości SMS trzykrotnie - na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dokumentu. Dostaną je te osoby, które posiadają Profil Zaufany. O nowej usłudze minister Marek Zagórski poinformował na Twitterze.

- Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMS, na trzeci nie musimy już czekać - dodał szef resortu.

Obejrzyj: Do pociągu bez dowodu. Minister: nowinki wymagają przełamania bariery mentalnej

Resort zapewnia również, że "wkrótce przybędzie takich usług". "A wszystko dzięki przyjętej dziś przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o informatyzacji" - podano w komunikacie.

d1c5l3b

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że zaproponowane rozwiązania ułatwią i przyspieszą załatwianie spraw urzędowych oraz pomogą uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji wynikających np. z nieterminowego załatwienia spraw.

"Poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy – w tym np. o niedotrzymaniu terminów – czy też właśnie o upływie ważności dokumentów. Dodatkowa korzyść – w niektórych przypadkach, dla obu stron, wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji" - wyjaśniał cytowany w komunikacie Marek Zagórski.

Podkreślono, że "bezpośredni kontakt z obywatelem będzie możliwy dzięki powstaniu Rejestru Danych Kontaktowych (RDK), w którym gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu)".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1c5l3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c5l3b
Więcej tematów