placeholder_12uucu

Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza nową e-usługę. Będzie wysyłać SMS-y z przypomnieniem o potrzebie wymiany dowodu osobistego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dowody osobiste. Dostaniesz przypomnienie, gdy dokument straci ważność
(Fotolia)
placeholder_12uucu

Powiadomienie będzie wysyłane w wiadomości SMS trzykrotnie - na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dokumentu. Dostaną je te osoby, które posiadają Profil Zaufany. O nowej usłudze minister Marek Zagórski poinformował na Twitterze.

- Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMS, na trzeci nie musimy już czekać - dodał szef resortu.

placeholder_12uucu

Obejrzyj: Do pociągu bez dowodu. Minister: nowinki wymagają przełamania bariery mentalnej

Resort zapewnia również, że "wkrótce przybędzie takich usług". "A wszystko dzięki przyjętej dziś przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o informatyzacji" - podano w komunikacie.

Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, że zaproponowane rozwiązania ułatwią i przyspieszą załatwianie spraw urzędowych oraz pomogą uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji wynikających np. z nieterminowego załatwienia spraw.

placeholder_12uucu

Czytaj: Facebook przegrał w sądzie. Grozi mu wielomiliardowa kara

"Poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy – w tym np. o niedotrzymaniu terminów – czy też właśnie o upływie ważności dokumentów. Dodatkowa korzyść – w niektórych przypadkach, dla obu stron, wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji" - wyjaśniał cytowany w komunikacie Marek Zagórski.

Dowiedz się: Ministerstwo Cyfryzacji zakończy konsultacje białych obszarów NGA 6 września

Podkreślono, że "bezpośredni kontakt z obywatelem będzie możliwy dzięki powstaniu Rejestru Danych Kontaktowych (RDK), w którym gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu)".

placeholder_12uucu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_12uucu
placeholder_12uucu