Dowód osobisty. Szykują się ważne zmiany

W 2021 roku zostaną wprowadzone zmiany w dowodach osobistych. Ich celem jest poprawa zabezpieczeń, a także ujednolicenie systemu wydawania dokumentów we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Zmiany w dowodach osobistych
Zmiany w dowodach osobistych
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Piątkowska-Borek

24.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe dowody osobiste. Jakie zmiany w dowodach osobistych czekają nas w 2021 roku?

Unijne przepisy wymagają, by wszystkie kraje członkowskie UE do sierpnia 2021 roku wprowadziły nowe wzory dowodów osobistych. Na czym mają polegać zmiany? Jak będzie wyglądał dowód osobisty?

MSWiA podaje, że jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej. Chodzi o umieszczenie odcisków palców. Aby to zrobić, przed wyrobieniem dowodu, każdy będzie musiał stawić się w urzędzie, gdzie odciski palców będą pobierane. Według resortu ma to wyglądać podobnie jak przy wydawaniu paszportu – procedura będzie analogiczna.

W sytuacji, gdy nie będzie możliwości pobrania odcisków palców, dowód osobisty zostanie wydany tylko na maksymalnie 12 miesięcy. Po tym okresie trzeba będzie wyrobić kolejny dokument.

Kolejna ważna zmiana to podpis posiadacza dowodu. Dawniej na polskich dowodach osobistych był podpis, jednak po ostatnich zmianach we wzorze dokumentu nie był on już stosowany. W 2021 roku podpis posiadacza dowodu powróci.

"Od sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci również podpis posiadacza" – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe dowody osobiste. Co się nie zmieni?

Dowody osobiste będą nadal wydawane na czas określony, czyli 5 lub 10 lat – tak, jak ma to miejsce do tej pory.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (16)