Dosyć Gier Tych
Kilkaset osób w Poznaniu, kilka tysięcy w całym kraju demonstrowało w minioną sobotę przeciw Romanowi Giertychowi – świeżo upieczonemu ministrowi edukacji.
Głópi Romek (pisownia oryginalna), Ośla ławka dla Romana Giertycha, Wicepremier Giertych – moment nieuwagi – to tylko niektóre z haseł wznoszonych w sobotnie południe na poznańskim Starym Rynku. Kilkaset osób protestowało tam przeciwko mianowaniu Romana Giertycha na stanowisko ministra edukacji. Zieloni 2004 i Stowarzyszenie Lepszy Świat doskonale wybrały porę manifestacji – południe, sobota, pod Ratuszem, wtedy, kiedy tłumy przychodzą oglądać koziołki. Dzięki temu nawet turyści zainteresowali się protestem. Podobne demonstracje zorganizowano w całym kraju.
Happening pod pręgierzem
Pod pręgierzem stanęła ławka, przy której usiadł "głąb", czyli uczeń z kapustą zamiast głowy. Z boku podszedł do niego człowiek w garniturze z napisem na plecach "Głópi Romek" i odciął mu piłką kawałek głowy, wcześniej biczował się i odpędzał demony znakiem krzyża. Kiedy jednak zabrał się do odcinania głowy innemu uczniowi, pojawili się sanitariusze i zabrali wyrywającego się Romka, tłumacząc, że po prostu zapomniał brać leków. Tłum zaśmiewał się do łez i klaskał.
List do Kaczyńskiego
Oklaskami przyjęto także tekst listu otwartego skierowanego do Jarosława Kaczyńskiego, który – jak napisano - w rzeczywistości rządzi krajem. – Niech pan nie łudzi się, że wciągając Giertycha do rządu uczłowieczy go pan tak, jak udało się to z Andrzejem Lepperem – napisano w liście. – To jakby porównywać spragnionego pieszczot salonowego pieska z wygłodniałym, wściekłym dobermanem. Za kilka lat wychowana przez Giertycha młodzież wyjdzie ze szkół, a wtedy zniszczone mogą zostać nawet te żałosne namiastki demokracji, jakie mamy – razem z panem i pańską partią. Sobotnia manifestacja to dopiero początek poznańskiej akcji. Od dzisiaj w szkołach i na uczelniach zbierane będą podpisy przeciwko Romanowi Giertychowi na stanowisku ministra edukacji.
Buntował się nie tylko Poznań
Protestowano także w innych miastach w Polsce, m.in. Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i Szczecinie. Wszędzie wznoszono hasła: "Faszyzm stop", "Edukacja tak, indoktrynacja nie!", "Wykopmy faszyzm ze szkół i uczelni", "Wolę emigrację niż Giertycha edukację". Wszędzie organizatorzy zachęcali zebranych do wchodzenia na stronę internetową www.bezgiertycha.rp4.pl, z której można wysłać list do premiera Kazimierza Marcinkiewicza z prośbą o odwołanie Giertycha. Pod listem do soboty wieczór podpisało się 21 tysięcy internautów. Wśród nich są m.in. Maria Janion, Jacek Fedorowicz i Agnieszka Holland.
Elżbieta Podolska