Trwa ładowanie...

Dostali pieniądze z 500+. Teraz muszą je zwrócić

Beneficjenci rządowego programu w Wielkopolsce muszą zwrócić 717 tys. zł, które dostali w ramach świadczeń wychowawczych. Powód: przekroczenie kryterium dochodowego.

Dostali pieniądze z 500+. Teraz muszą je zwrócićŹródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d1ow5lw

Jak poinformował w piątek Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, najwięcej decyzji o konieczności zwrotu świadczenia było w dużych aglomeracjach: w Poznaniu, Kaliszu i Wrześni.

- Główną przyczyną ich wydania było uzyskanie dochodu, które miało wpływ na przekroczenie kryterium dochodowego. Do końca sierpnia z tytułu nienależnie pobranych świadczeń zwrócono w Wielkopolsce 379 tys. zł - podał Stube.

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Jak dodał, konieczność zwrotu dotyczy "zaledwie 0,03 proc. przekazanych środków". Wielkopolski Urząd Wojewódzki nie podaje informacji o tym, ile osób musi zwrócić świadczenia.

d1ow5lw

Zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń Damian Napierała poinformował w piątek PAP, że w stolicy Wielkopolski wydanych zostało 239 decyzji w sprawie konieczności zwrotu w sumie 235 tys. zł.

- Z tego 135 tys. zł zostało już zwróconych. Najczęściej te decyzje dotyczyły sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego w przypadku pobierania świadczenia na pierwsze dziecko. To są przeważnie kwoty za miesiąc lub dwa miesiące pobierania świadczenia - podał Napierała.

W województwie wielkopolskim od 1 sierpnia, kiedy rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, złożono przeszło 247 tys. wniosków. Wydanych zostało 171 tys. decyzji o wypłacie.

autor: Rafał Pogrzebny edytor: Agata Szczepańska

d1ow5lw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ow5lw
Więcej tematów